Warszawa ma dwóch nowych biskupów pomocniczych. Mszy świętej podczas której przyjęli oni sakrę biskupią  przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski i biskup-senior warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk.

–  Urząd biskupa nie jest zaszczytem, ale trudnym obowiązkiem. A sposobem jego sprawowania nie jest władza, ale służba. Nigdy nie zapomnijcie, że jesteście z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni – mówił metropolita warszawski  w homilii podczas święceń nowych biskupów. -  Podkreślił, że najważniejszym zadaniem biskupa jest odpowiedzialność za głoszenie Słowa. Chrystus potrzebuje bowiem współpracowników do niesienia Dobrej Nowiny i choć to zadanie przerasta ludzkie możliwości, "to wiara mówi nam, że jest z nami Pan" - podkreślił kard. Nycz.

Metropolita dodał, że czeka na nowych biskupów czeka kościół powszechny, czeka kościół warszawski, czekają parafie, wspólnoty chrześcijańskie, ruchy, stowarzyszenia, rodziny, katolicy świeccy, w sposób szczególny kapłani, dla których mają być ojcami.

- Czekają siostry zakonne, księża zakonni, klerycy: czekają wszyscy na waszą posługę i braterską miłość - wymieniał metropolita warszawski, dodając, że biskupi mają być dla nich wszystkich, mieć dla nich czas, gotowość pomocy i współpracy.  Czekam na was także ja i dziękuję papieżowi, dziękuję Bogu, że otrzymuję współpracowników, by razem służyć kościołowi – podkreślił kardynał Nycz.

Metropolita zauważył, że sobotnia sakra to wielkie i ważne wydarzenie,  także historyczne, ponieważ do tej pory w tej katedrze nie było podwójnej konsekracji biskupów.

Bulle nominacyjne papieża Franciszka odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Na uroczystość przybyło 27 hierarchów ba czele z Prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Byli też m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup  Wojciech Polak, ordynariusz warszawsko-praski arcybiskup Henryk Hoser metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik czy, biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus

Pod koniec mszy głos zabrali nowi biskupi.  – „Pójdźcie za Mną a uczynię was rybakami ludzi". Słowa te towarzyszą kapłanowi każdego dnia przez całe życie.  Oznaczają wybranie i są niezwykłym darem, na który właściwie nikt z nas nie zasługuje - mówił biskup Rafał Markowski. Podkreślił, że z pokorą i zaufaniem do dobrego Boga wraz z ks. Górzyńskim przyjmują  posługę biskupią ze świadomością swojej słabości i ufnością, że to Bóg będzie tę posługę kształtował i sprawi by dała owoce.

Dziękował  papieżowi Franciszkowi  za zaufanie i deklarował starania by sprostać wyzwaniu - trosce o dobro każdego człowieka. Dziękował też kardynałowi Nyczowi za już wspólnie przepracowane lata, a biskupowi-seniorowi Kazimierzowi Romaniukowi dziękował za nieustanną obecność w życiu kapłańskim, na odciśnięcie niezatartego piętna w życiu.

Z kolei biskup Józef Górzyński dziękował wszystkim, z którymi on i biskup Markowski  zetknęli się na swej kapłańskiej drodze, duchownym i świeckim, których chrześcijańska postawa budowała przekonanie o sensie kapłańskiej posługi.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Dziś o godz. 13 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP  na Wrzecionie biskupJózef Górzyński odprawi pierwszą mszę świętą prymicyjną. Przez wiele lat był proboszczem tej parafii. Jego dewizą biskupią będą słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Józef Górzyński Ma 54 lata. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku.Jest  moderatorem wydziałów duszpasterskich warszawskiej kurii i liturgistą. W przeszłości pracował także w warszawskim seminarium duchownym. Jego stolicą tytularną jest Lentini.

Z kolei biskup Markowski mszę prymicyjną odprawi 15 grudnia o godz. 13 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Józefowie.

Jego hasłem  biskupiego są  słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce w jego biskupim herbie jest chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się też  harfa - symbol sztuki, w szczególności muzyki.

Biskup Markowski ma 55 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1982 roku.Jest rzecznikiem prasowym kardynała Kazimierza Nycza, wykłada religioznawstwo na UKSW, Papieskim Wydziale Teologicznym oraz warszawskim seminarium duchownym. W przeszłości był m.in. dyrektorem Radia Józef. W diecezji warszawskiej stworzył Archidiecezjalne Centrum Informacyjne. Jest także rektorem kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej na Powiślu. Jego bratem jest Grzegorz Markowskiego, lider grupy „Perfect". Jego stolicą tytularną jest Obba.