Po gorszącym wiernych przypadku wynajęcia kościoła św. Augustyna w stolicy na pokaz mody warszawska kuria przypomniała proboszczom zasady udostępniania świątyń. List w tej sprawie kilka dni temu dotarł do stołecznych parafii.
Biskup Józef Górzyński, wikariusz generalny archidiecezji warszawskiej, wskazuje, że wynajęcie kościoła na jakąkolwiek imprezę nie może być sprzeczne z zapisami kodeksu prawa kanonicznego oraz instrukcji Kongregacji Kultu Bożego „O koncertach w kościele".
W tym drugim dokumencie czytamy m.in., że kościoły od momentu ich poświęcenia są przeznaczone wyłącznie do sprawowania kultu.
Instrukcja dopuszcza w nich organizację koncertów, ale pod warunkiem, że będą to imprezy religijne. Za niezgodne z prawem uznaje wykonywanie w kościele muzyki, „która nie zrodziła się z inspiracji religijnej", niezależnie od tego, czy jest to muzyka dawna czy współczesna lub ludowa. Watykańska instrukcja pozwala w szczególnych, indywidualnych przypadkach na odstąpienie od tych zasad. Jednak przede wszystkim organizator koncertu o charakterze świeckim musi uzyskać na niego zgodę. Jednak nie u proboszcza, lecz biskupa. Do podania musi załączyć szczegółowy program imprezy z tytułami utworów, które mają być prezentowane, oraz listę wykonawców.
Stolica Apostolska określiła również, że zezwolenie może dotyczyć tylko jednego koncertu, a nie cyklu, np. w ramach festiwalu. Prócz tego impreza nie może odbywać się w prezbiterium, a wstęp musi być wolny i bezpłatny.