Kanonizacja z telebimu. Uroczystości w polskich miastach

Wierni będą się zbierać na miejskich placach, by wspólnie się modlić i śledzić transmisję z Watykanu

Publikacja: 18.04.2014 01:18

W noc poprzedzającą kanonizację w Warszawie na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne – t

W noc poprzedzającą kanonizację w Warszawie na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne – tak jak 30 kwietnia 2011 przed beatyfikacją Jana Pawła II (na zdjęciu)

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W wielu miastach wierni będą mogli wspólnie oglądać transmisję z Watykanu, a potem uczestniczyć w nabożeństwach dziękczynnych. Zaplanowano też koncerty.

Warszawa

Ogólnopolskie obchody związane z kanonizacją odbędą się w Warszawie na pl. Piłsudskiego, w miejscu, w którym Jan Paweł II spotykał się z wiernymi i gdzie padły słynne już słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi".  Wcześniej jednak czekają nas wydarzenia, które mają wiernych przybliżyć do tych uroczystości.

Od 12 kwietnia rusza Strefa Jana Pawła II przed kościołem św. Anny. – Stanie tu namiot w kształcie papieskiej piuski – mówi Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Dodaje, że w tym centrum informacji papieskiej będą odbywały się debaty, spotkania, gry, wieczory tematyczne. Będą tam wyświetlane choćby wywiady papieża. Obejrzymy też wystawę „Papież wolności".

Od 22 do 26 kwietnia będzie odbywać się gra miejska. W piątek, na dwa dni przed kanonizacją, na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert „Nie lękajcie się iść pod prąd", podczas którego  zostaną wyświetlone niepokazywane wcześniej archiwalne materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Swój udział w koncercie zapowiedział już prezydent Bronisław Komorowski.

W sobotę 26 kwietnia od godz. 19 rozpocznie się czuwanie przed kanonizacją pod hasłem „Do źródła". W jego trakcie wystąpią zespół Deus Meus i chóry warszawskie.

W niedzielę centralnym punktem uroczystości będzie transmisja rozpoczynającej się o godz. 10 mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu. Na placu staną dwa telebimy. – Po transmisji zapraszamy wiernych do dwóch kościołów lub Świątyni Opatrzności Bożej na msze dziękczynne – mówi Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II.

W Wilanowie po nabożeństwie odbędzie się piknik rodzinny, a wieczorem o godz. 20 w kościele św. Anny koncert „Źródło".

Kraków

Podobne uroczystości zaplanowano także w stolicy Małopolski. Od 6 kwietnia do dnia kanonizacji na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3 odbywać się będzie widowisko multimedialne. Każdego wieczoru są zaplanowane trzy dziesięciominutowe projekcje ze słynnych spotkań Jana Pawła II z wiernymi pod oknem papieskim. – Jan Paweł II znów pojawia się na Franciszkańskiej – zachęcają organizatorzy.

Dzień przed kanonizacją o godz. 15 na ul. Franciszkańskiej rozpocznie się gra miejska. Uczestnicy poznają historie związane z Karolem Wojtyłą – studentem, klerykiem, księdzem, biskupem, kardynałem. Zabawa potrwa cztery godziny.

W sobotni wieczór o godz. 20 na błoniach przy Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się koncert „Kolory miłosierdzia". Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski, Natalia Sikora, Rafał Brzozowski. Poprowadzą go Alicja Bachleda-Curuś i Krzysztof Ziemiec.

Ok. godz. 21.30 w  Sanktuarium Jana Pawła II rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego wierni podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze wstawiennictwem Ojca Świętego.

I niedziela kanonizacyjna. – Spodziewamy się tysięcy ludzi, bo tego dnia odbędzie się nie tylko kanonizacja, ale też będzie niedziela Miłosierdzia Bożego – mówi Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się". Wierni przed sanktuarium połączą się w modlitwie z Watykanem, a samą kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII obejrzą na telebimach.

– Ekrany zostaną ustawione na placu i błoniach przed sanktuarium – mówi Piotr Sionko. Ile ich dokładnie będzie, na razie nie wiadomo.

Transmisja obejmie sam moment kanonizacji oraz homilię papieża Franciszka. Po niej równocześnie z mszą w Watykanie kontynuowana będzie liturgia w sanktuarium. O godz. 12.30 odprawiona zostanie pierwsza msza święta dziękczynna.

W niedzielę wieczorem o godz. 18 na Małym Rynku odbędzie się koncert „Krakowscy artyści swojemu świętemu" w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia, Chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii, Bocheńskiego Chóru Kameralnego Salt Singers i artystów sceny polskiej.

Częstochowa

Na wspólne przeżywanie kanonizacji wierni mogą się też wybrać na Jasną Górę. – Przed szczytem będzie ustawiony telebim, po liturgii słowa rozpocznie się u nas nasza własna msza kanonizacyjna – mówi o. Robert Jasiulewicz, rzecznik jasnogórskiego klasztoru. Dodaje, że jeden telebim z pewnością wystarczy. – Podczas papieskich pielgrzymek też był jeden, a gromadziło się tam milion osób – przypomina.

Zakonnik podkreśla, że Jasna Góra przygotowuje się do duchowego przeżycia kanonizacji poprzez modlitwę. – Będziemy modlić się tak samo jak modliliśmy się za niego podczas całego pontyfikatu – dodaje duchowny.

W samej Częstochowie na placu Biegańskiego w centrum miasta też zostanie wystawiony telebim. Ale nie będzie tam transmitowana msza święta, lecz, w tym samym czasie, filmy z wizyt Jana Pawła II w mieście. – Nie chcemy w żaden sposób konkurować z uroczystościami religijnymi – podkreśla Włodzimierz Tutaj, rzecznik ratusza. Dodaje, że już 25 kwietnia w ratuszu zostanie otwarta wystawa z pamiątkami po Janie Pawle II, m.in. związanymi z przyznaniem mu honorowego obywatelstwa miasta w 1991 roku.

Wadowice

Także w rodzinnym mieście papieża – Wadowicach – wierni wspólnie obejrzą na rynku transmisje uroczystości kanonizacyjnych. – Wcześniej, bo o godz. 9, odprawiona zostanie tam msza święta w intencji Ojca Świętego – mówi Stanisław Kotarba, rzecznik Wadowic.

– Po zakończeniu transmisji w bazylice zaplanowana jest msza dziękczynna, a wieczorem koncert poświęcony papieżowi. Jeszcze nie wiemy, kto wystąpi – dodaje.

W wielu miastach wierni będą mogli wspólnie oglądać transmisję z Watykanu, a potem uczestniczyć w nabożeństwach dziękczynnych. Zaplanowano też koncerty.

Warszawa

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem