Czym jest śmierć, w jaki sposób towarzyszyć umierającej osobie, co robić, gdy cierpienie nas przerasta, jakie powinności ma lekarz wobec śmiertelnie chorego pacjenta, jakie są prawne i etyczne aspekty stanów bliskich śmierci – odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy konferencji naukowej „Życie bliskie śmierci", która odbędzie się w sobotę 25 października w Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Cykl spotkań „W kręgu nauki" jest organizowany z myślą o mierzeniu się z wyzwaniami współczesności w duchu nauki i wiary w gronie wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy – wyjaśnia Mateusz Dzieduszycki, rzecznik praskiej kurii. – Jego celem jest wymiana myśli, formułowanie interdyscyplinarnych wniosków naukowych oraz popularyzacja najnowszych wyników obserwacji i badań z dziedziny bioetyki.
W konferencji, która odbywa się pod patronatem abp. Henryka Hosera, zespołu episkopatu Polski ds. bioetycznych, a także Naczelnej Izby Lekarskiej, będą brali udział głównie lekarze oraz studenci medycyny z całej Polski.
– Ale konferencja jest otwarta także dla wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką – zapewnia Dzieduszycki i dodaje, że badania dotyczące fenomenu śmierci prowadzą uczeni wielu dyscyplin wiedzy.
Żadna dziedzina nauki nie daje odpowiedzi na pytania o śmierć