Jak rozmawiać o śmierci. Cykl konferencji diecezji warszawsko-praskiej

Cykl konferencji naukowych uruchamia diecezja warszawsko-praska. Tematem pierwszej z nich będzie problematyka śmierci.

Publikacja: 24.10.2014 02:00

Czym jest śmierć, w jaki sposób towarzyszyć umierającej osobie, co robić, gdy cierpienie nas przerasta, jakie powinności ma lekarz wobec śmiertelnie chorego pacjenta, jakie są prawne i etyczne aspekty stanów bliskich śmierci – odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy konferencji naukowej „Życie bliskie śmierci", która odbędzie się w sobotę 25 października w Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Cykl spotkań „W kręgu nauki"  jest organizowany z myślą o mierzeniu się z wyzwaniami współczesności w duchu nauki i wiary w gronie wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy – wyjaśnia Mateusz Dzieduszycki, rzecznik praskiej kurii. – Jego celem jest wymiana myśli, formułowanie interdyscyplinarnych wniosków naukowych oraz popularyzacja najnowszych wyników obserwacji i badań z dziedziny bioetyki.

W konferencji, która odbywa się pod patronatem abp. Henryka Hosera, zespołu episkopatu Polski ds. bioetycznych, a także Naczelnej Izby Lekarskiej, będą brali udział głównie lekarze oraz studenci medycyny z całej Polski.

– Ale konferencja jest otwarta także dla wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką – zapewnia Dzieduszycki i dodaje, że badania dotyczące fenomenu śmierci prowadzą uczeni wielu dyscyplin wiedzy.

Żadna dziedzina nauki nie daje odpowiedzi na pytania o śmierć

– Trudno znaleźć temat, który przykuwałby większą uwagę naukowców i opinii publicznej. Jednak żadna ze szczegółowych dziedzin nauki nie daje pełnej odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania związane ze śmiercią – wyjaśnia. – Dlatego wierzymy, że interdyscyplinarna debata może pobudzić do intelektualnych poszukiwań oraz wniesie wkład w potrzebną społeczeństwu refleksję nad kresem ludzkiego życia.

Sobotnia konferencja będzie się odbywała w gmachu Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2. Rozpocznie się o godz. 9.

Wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, prof. Bogdan Chazan z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, oraz Zbigniew Cieślak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Patronem medialnym konferencji jest „Rzeczpospolita".

Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem