Rz: Czy propozycje nowych przepisów zawierają rozwiązania korzystne dla kupujących mieszkania na rynku pierwotnym?
Anna Głód-Zdanowicz: Rozwiązania przyjęte w projekcie, korespondują bezpośrednio z wynikami badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, których przedmiotem były wzorce umów stosowanych przez wiodących na rynku deweloperów. Z badań tych wynika, że są rażące dysproporcje we wzajemnych stosunkach stron umowy o kupno mieszkania. Nierówność praw i obowiązków często wpędza klientów w tarapaty, bo w razie kłopotów stają w szranki z silniejszym, profesjonalnym partnerem, jakim jest deweloper.
Jakie są najważniejsze założenia projektu?
Pierwszym i najważniejszym założeniem, jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Budownictwa, jest obowiązek zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Taka umowa zazwyczaj poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy deweloper oferuje go do sprzedaży, a nie został on jeszcze wybudowany. Ma ona za zadanie ustalenie i sformalizowanie relacji między stronami. Jej głównym celem jest zagwarantowanie w przyszłości zawarcia finalnej umowy sprzedaży przenoszącej własność lokalu i to na warunkach ustalonych przez obie strony. Taką gwarancję mamy jednak dopiero wtedy, gdy umowa jest zawarta w formie aktu notarialnego. Niestety, praktyka deweloperów pokazuje, że nie akceptują oni ułożenia relacji klient – deweloper w takiej właśnie formie, ograniczając je wyłącznie do proponowania umowy w zwykłej formie pisemnej. W takiej sytuacji, w razie odmowy wykonania zobowiązania dewelopera polegającego na przeniesieniu własności lokalu na nabywcę, kupujący nie może się domagać przeniesienia własności lokalu na drodze sądowej (orzeczenie sądu zastąpiłoby wtedy zawarcie umowy ostatecznej), a jedynie, jak wynika z przepisu art. 390 § 1, naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że liczył na zawarcie tej właśnie umowy przyrzeczonej. Taką natomiast możliwość daje umowa przedwstępna, ale zawarta w formie aktu notarialnego.Gdy nowe przepisy zostaną uchwalone, umowa notarialna będzie już obowiązkowa?
Zgodnie z projektem strony transakcji nie będą już miały możliwości wyboru formy umowy – zostanie ona obligatoryjnie zawarta w formie aktu notarialnego, co zapewni kupującemu najlepszy poziom zabezpieczenia jego interesów (zarówno w zakresie wejścia w posiadanie mieszkania, za które często już zapłacił, jak i warunków, które nie będą mogły być jednostronnie zmienione przez dewelopera). Dodatkowo roszczenie o przeniesienie własności lokalu wynikające z umowy zawartej w takiej formie zostanie ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości.Pamiętajmy, że forma aktu notarialnego umowy przedwstępnej ma jeszcze jeden walor, a mianowicie jest zawierana przed notariuszem, którego obowiązkiem jest wyjaśnienie kupującemu wszystkich wątpliwości.Obligatoryjna forma aktu notarialnego zawierającego kluczowe postanowienia, np. w zakresie ceny, która, jak twierdzi UOKiK, powinna być określona jako cena brutto, znacznie wzmocni pozycję i bezpieczeństwo klienta w tego typu transakcjach.