Niezgodność towaru z opisem nie jest pojęciem prawnym. Występuje jednak dość często w języku potocznym, stanowiąc zarzut w stosunku do internetowych sprzedawców.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166809]Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej[/link] znajdująca zastosowanie do transakcji, w których kupującym jest konsument, wprowadza pojęcie niezgodności towaru z umową. Z kolei [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeks cywilny[/link], właściwy do umów sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcami lub osobami fizycznymi dokonującymi sprzedaży prywatnie, posługuje się terminami „wada fizyczna” lub „wada prawna” rzeczy.
Zakres wszystkich tych pojęć zasadniczo się zazębia, choć należy pamiętać, że nie zawsze towar niezgodny z umową to towar wadliwy. Niezgodność towaru z umową jest pojęciem stosunkowo szerokim. Nie obejmuje jednak wady prawnej, o której mowa w kodeksie cywilnym.
[srodtytul]Kategorie ustawowe[/srodtytul]
Przez niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową należy rozumieć sytuację, w której sprzedany towar nie nadaje się do celu, do jakiego jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym taki towar.