Skuteczne dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. Stanowi on, że egzekucja administracyjna – zarówno opłaty karnej za używanie niezarejestrowanego odbiornika, jak i należności z tytułu abonamentu – jest dopuszczalna i możliwa na podstawie prawa.
Osoby, które w ciągu siedmiu dni od otrzymania upomnienia nie uregulują zaległości opłat abonamentowych rtv, muszą liczyć się z tym, że Poczta Polska wystawi tytuł wykonawczy i zwróci się do urzędu skarbowego o wyegzekwowanie należności. Fiskus może zaś zająć konto, wejść na rentę lub emeryturę itp.
Uwaga! Osoba w trudnej sytuacji życiowej lub o niskich dochodach może starać się o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległego abonamentu.
Decyzje w tej sprawie podejmuje nie Poczta Polska, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dlatego wniosek należy skierować drogą pocztową do Biura KRRiT pod adresem: Departament Budżetu i Finansów, skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa (e-mail nie jest honorowany). Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres oraz kwotę zadłużenia, a także dobre uzasadnienie (więcej informacji na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament/).
Ustawowe przepisy dotyczące umarzania i rozkładania na raty są bardzo ogólnikowe
. Z tego powodu KRRiT przygotowała informację, z której wynika, kto i na jakich zasadach może się starać o umorzenie lub rozłożenie na raty. Jest ona dostępna pod wyżej podanym linkiem.