Wnioski płynące z najnowszego raportu kontroli Najwyższej Izby Kontroli są pozytywne pomimo ujawnionych nieprawidłowości. W ocenie NIK konsumenci w Internecie są dobrze chronieni. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzecznicy konsumentów i organizacje konsumenckie gwarantują zainteresowanym informacje i porady prawne.
Według danych GUS w roku 2012 ponad 30% Polaków robiło zakupy on-line.
Rozpatrywanie spraw e-konsumentów ocenia się jako terminowe i profesjonalne. Dostęp do rzeczników konsumenta jest ułatwiony za sprawą kontaktu e-mailowego i telefonicznego.
Edukacja i informacja
Kontrola objęła także działalność edukacyjną. Z raportu wynika, że podmioty odpowiedzialne za ochronę praw konsumenckich przeprowadzały liczne kampanie edukacyjno-informacyjne w tym temacie. UOKiK przeprowadził program pn. Nie daj się oskubać w sieci, a na swojej stronie internetowej zamieścił zakładkę dla najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
Edukację w zakresie bezpiecznych transakcji w sieci szerzyli rzecznicy konsumentów. Brali udział w licznych programach telewizyjnych i radiowych, gdzie odpowiadali na pytania i udzielali porad w sprawach nurtujących korzystających ze sklepów i aukcji internetowych.