Do którego sądu ma iść niezadowolony turysta? Jest wyrok TSUE

Konsument, który zarezerwował zagraniczną wycieczkę, może pozwać organizatora przed sąd miejsca swojego zamieszkania. Dotyczy to również sytuacji, gdy konsument i organizator mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym samym państwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 29.07.2024 12:35

Do którego sądu ma iść niezadowolony turysta? Jest wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

mat

Orzeczenie zapadło na kanwie sprawy niemieckiego turysty. Mieszkaniec Norymbergi wykupił zagraniczną wycieczkę w biurze podróży z Monachium. Uznał jednak, że nie został wystarczająco poinformowany o warunkach wjazdu i niezbędnych wizach. Dlatego wniósł do sądu rejonowego w Norymberdze pozew przeciwko organizatorowi, domagając się zapłaty odszkodowania.

Firma w odpowiedzi na pozew podniosła zarzut braku właściwości miejscowej tego sądu. Jej zdaniem rozporządzenie Bruksela I bis w sprawie jurysdykcji miałoby nie mieć zastosowania, jeżeli obie strony mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym samym państwie członkowskim. Sąd rejonowy w Norymberdze zwrócił się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym.

TSUE odpowiedział, że rozporządzenie Bruksela I bis ma zastosowanie, mimo że konsument i organizator podróży mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym samym państwie członkowskim, pod warunkiem że miejsce docelowe podróży znajduje się za granicą. Ten element zagraniczny wystarczy, aby rozporządzenie miało zastosowanie.

Ponadto w odniesieniu do powództw wytoczonych przez konsumenta przeciwko jego kontrahentowi rozporządzenie to nie ogranicza się do określenia jurysdykcji międzynarodowej. Określa ono również właściwość miejscową w zakresie, w jakim przyznaje ją bezpośrednio sądowi właściwemu terytorialnie dla miejsca zamieszkania konsumenta. - Gwarantuje ono w ten sposób, że konsument, jako strona słabsza, będzie mógł pozwać stronę silniejszą przed łatwo dostępny sąd — podkreślił Trybunał.

Wyrok Trybunału w sprawie C-774/22 | FTI Touristik

Czytaj więcej

TSUE: podróżny musi wiedzieć, kiedy ma prawo zrezygnować z wycieczki bez opłat
Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?