W listopadzie 2011 r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym orzekł, że pożyczkobiorca w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu powinien zapłacić bankowi kwotę ponad 30 tys. zł wraz z umownymi odsetkami w wysokości 59,75 proc. w skali roku od kwoty ponad 8 tys. zł. Wobec braku zaskarżenia orzeczenia, nakaz zapłaty uprawomocnił się.
Zobowiązanie mężczyzny wynikało z umowy pożyczki gotówkowej zawartej w 2005 roku pomiędzy nim a wrocławskim oddziałem banku.
Czytaj więcej
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocne...
Prokurator Generalny podniósł, że usankcjonowanie nakazem zapłaty żądania całkowicie nieproporcjonalnych do wysokości udzielonej pożyczki jest sprzeczne z poczuciem sprawiedliwości.
Jak informuje Prokuratura Krajowa, Sąd Najwyższy podzielił argumentację zawartą w skardze, w tym że przepisy kodeksu cywilnego w okresie, w którym bank postanowił skorzystać z wysokich odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia, nie zawierały ograniczenia procentowego lub kwotowego odsetek maksymalnych. Przeciwdziałaniu zastrzegania zbyt wysokich odsetek służył wówczas art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, który pozwalał uznać zbyt wygórowane odsetki jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.