Reklama
Rozwiń

Ważny wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów frankowych

Jeśli konsument się temu sprzeciwia, sąd nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego. A jeżeli umowa kredytu nie może dalej obowiązywać bez tego postanowienia, należy stwierdzić jej bezwzględną nieważność - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytu hipotecznego denominowanego w obcej walucie.

Publikacja: 08.09.2022 10:24

Ważny wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów frankowych

Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Konsumenci, którzy zawarli umowy kredytu hipotecznego denominowanego we franku szwajcarskim, wystąpili do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia  z powództwem o stwierdzenie nieuczciwego charakteru  warunków umowy kredytowej dotyczących mechanizmu wymiany.

Sąd chciał najpierw ustalić, czy unijna dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich pozwala sądowi krajowemu zastąpić taki nieważny warunek umowy kredytu wykładnią oświadczenia woli stron albo zastosowaniem przepisu prawa krajowego o charakterze dyspozytywnym (czyli zawierającego normę prawną, której zastosowanie może być wolą stron wyłączone lub ograniczone), nawet jeśli konsument nie wyraża woli utrzymania ważności umowy. Z takim pytaniem polski sąd zwrócił się do Trybunału UE.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono