Filmy i programy dostępne dla odbiorców na żądanie (VOD) muszą uwzględniać stopień szkodliwości audycji i być zakwalifikowane w poszczególnych kategoriach wiekowych. Taki wymóg na firmach i osobach dostarczających treści audiowizualne na żądanie wprowadza nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wchodzi w życie 28 lutego.

Nowe przepisy regulują zasady udostępniania np. filmów na żądanie odbiorcy. Chodzi tu o usługi VOD czyli takie, w których to odbiorca sam wybiera kiedy i co chce oglądać spośród udostępnionych treści. Zgodnie z nowymi przepisami dostarczyciele takich usług mają ponosić odpowiedzialność za udostępniony katalog audycji audiowizualnych. Muszą spełnić określone prawem wymagania, a ich działalność będzie monitorowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Wśród wymogów dla dostawców usług medialnych na żądanie jest np. zabezpieczenie treści pornograficznych, erotycznych czy brutalnych w taki sposób, aby nie mogli ich obejrzeń nieletni. Użytkownicy powinni mieć możliwość znalezienia audycji europejskich i polskich. Ponadto dostawca usług musi też promować produkcje, które powstały w języku polskim. A 20 proc. wszystkich audycji na żądanie ma być europejskich, w tym wytworzonych pierwotnie w języku polskim. W katalogu filmów i programów dostępnych na żądanie odbiorców nie mogą się znaleźć treści nawołujące do nienawiści lub dyskryminujące ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

Przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne dostarczające treści na żądanie za nieprzestrzeganie nowych przepisów mogą dostać karę od KRRiT. Może ona wynieść do dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.