Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie na wypoczynek?

Jeśli nie wynegocjujemy korzystnych warunków w umowie najmu, może się okazać, że to nie pogoda, ale konflikt z właścicielem popsuje nam urlop

Publikacja: 08.06.2013 14:00

Wynajmując mieszkanie na wypoczynek warto zadbać o wszystkie szczegóły

Wynajmując mieszkanie na wypoczynek warto zadbać o wszystkie szczegóły

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

W lipcu chcę wyjechać nad morze. Planuję wynająć mieszkanie. Nie wiem, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszę umowę najmu – pisze czytelniczka z Katowic.

Wynajmując mieszkanie na wakacje, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba się zorientować, jaki tytuł prawny do lokalu ma wynajmujący. Nie musi to być własność, może być także własnościowe prawo do lokalu lub najem. Chodzi o to, by wynająć mieszkanie od osoby, która ma do tego prawo, a nie od naciągacza.

Jeżeli okaże się, że należy ono do małżeństwa, trzeba postarać się o podpisanie umowy z obojgiem. Zdarza się bowiem, że jedno z małżonków wynajmuje lokal bez wiedzy i zgody drugiego.

Czytelniczka powinna też zadbać, by umowa najmu została sporządzona na piśmie, najlepiej już w dniu przyjazdu nad morze. W przeciwnym razie, jeżeli dojdzie do konfliktu między nią a wynajmującym, trudno będzie jej dochodzić swoich racji. Powinna też zadbać o pisemne potwierdzenie od wynajmującego, że otrzymał zaliczkę tytułem rezerwacji i w jakiej wysokości.

Wakacyjną umowę najmu zawiera się na czas określony. A to oznacza, że ulega ona rozwiązaniu dopiero po upływie czasu, na jaki została zawarta. Czytelniczka będzie więc musiała zapłacić czynsz za cały okres, nawet jeśli wróci wcześniej do domu, bo np. zachoruje jej dziecko albo pogoda będzie kiepska. W umowie najmu można jednak podać powody, dla których wolno będzie rozwiązać ją wcześniej.

Gdy na wynajęcie mieszkania decydują się np. dwie rodziny, bardzo ważne jest, aby wszystkie osoby dorosłe zostały wymienione w umowie jako najemcy i by podpisały umowę. Może to – w razie nieporozumień – uchronić współlokatorów np. od płacenia za szkody, które wyrządziła druga rodzina.

Ważnym punktem umowy powinno być też rozliczenie kosztów. Od stron umowy zależy, jak wysokie ustalą opłaty za mieszkanie i jak rozliczą należności za media. Trzeba też się liczyć z tym, że właściciel zażąda kaucji (nie zawsze udaje się namówić go, by w ogóle z niej zrezygnował).

Do umowy można także dołączyć spis wyposażenia mieszkania, a jeżeli np. część mebli nie jest w najlepszym stanie, opisać to w niej. Wtedy jeśli właściciel będzie się upierał, że podczas najmu została zniszczona np. kanapa, wystarczy wyciągnąć umowę.

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Podatki
PIT: 12 zamiast 32 proc. dla większej liczby osób? O to postulują sami skarbowcy
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście