Turyści sami organizujący sobie wakacje, korzystając z ofert dostępnych np. w Internecie, potrzebują dodatkowej ochrony, ponieważ nie jest ona tak kompleksowa jak w przypadku osób korzystających z biur podróży.
Obecnie obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy, dotyczące wyjazdów zorganizowanych, sięgają 1990 roku. Od tego czasu rozwój tanich linii lotniczych oraz sprzedaży internetowej sprawił, że zupełnie zmienił się sposób, w jaki turyści kupują wakacje. Obowiązujące przepisy nie dotyczą wielu usług zakupywanych przez Internet, co sprawia, że turyści ryzykują trafienie do prawnej szarej strefy, co może okazać się dla nich bardzo kosztowne.
Uaktualniona dyrektywa rozszerza definicję wyjazdów zorganizowanych tak, aby mieściły się w niej takie usługi jak loty, rezerwacja hotelu, wynajęcie samochodu. Ma to zapewnić ochronę podróżującemu w razie kłopotów. Parlamentarzyści naciskają także na wprowadzenie zapisu, który będzie nakazywał informować podróżujących o braku pełnej ochrony w sytuacji, jeśli zakupione przez nich usługi nie składają się na wyjazd zorganizowany.
"Dzięki nowej definicji jasne jest, czym jest wyjazd zorganizowany. Podróżujący muszą być dobrze poinformowani o przysługujących im prawach i ochronie. Uaktualniona dyrektywa zapewnia wyższy poziom ochrony praw konsumentów", powiedział poseł sprawozdawca Hans-Peter Mayer (EPP, DE).
Projekt zakłada, że: