Do maja 2015 r. rząd polski musi wdrożyć do naszego porządku prawnego przepisy unijne, które umożliwią konsumentom rozwiązywanie sporów przez internet. Chodzi o dyrektywę 2013/11/UE w sprawie alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Nad jej implementacją pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Nowe regulacje będą skierowane zwłaszcza do osób, które robią zakupy na aukcjach internetowych u przedsiębiorcy zagranicznego. Gdy konsument nie będzie się w stanie porozumieć z firmą, bo np. dostał wadliwą rzecz, nie zostanie skazany jedynie na sąd państwa siedziby firmy. Będzie mógł dogadać się z przedsiębiorcą za pośrednictwem europejskiej platformy internetowego rozstrzygania sporów – tzw. platformy ODR.
Mimo że Polska musi wdrożyć przepisy dopiero za rok, już teraz niektóre ośrodki uruchomiły internetowe rozstrzyganie sporów, np. centrum mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
– Skoro rozwiązywanie sporów przez e-sąd w Lublinie jest coraz powszechniejsze, to i mediacje internetowe będą coraz popularniejsze. A sprawy o zapłatę idealnie się do nich nadają, bo przy pomocy mediatora konsument jest w stanie znacznie szybciej odzyskać np. pieniądze – zauważa Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, adwokat i prezes centrum mediacyjnego przy NRA.
3 miesiące