Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało propozycje ustawy, która ma się przyczynić do informatyzacji Polski. Przede wszystkim, na co wielokrotnie zwracano uwagę w uzasadnieniu, dostawcy usług komunikacyjnych zyskają narzędzia, aby zachęcać klientów do komunikacji drogą elektroniczną. Niedawne zmiany wprowadziły do kodeksu cywilnego formę dokumentową zawarcia umowy. Musi pozwalać na zapoznanie się z treścią oświadczenia woli przez czas odpowiedni do celów oraz ustalenie składającej je osoby. W definicji tej mieści się więc e-mail lub skan umowy przesłany w załączniku.
Zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych będzie możliwe także w tej formie. Oznacza to, że firma nie będzie już musiała przesyłać abonentowi listu z wydrukowaną umową, co znacznie zmniejszy koszty. Wszelkie zmiany umowy zawartej w formie dokumentowej będą mogły być dokonywane w ten sam sposób. Wybór należy jednak do klienta – może zawsze żądać przysłania wersji papierowej, a także zgodzić się na komunikację mailową przy umowie zawartej pisemnie.
Projekt doprecyzowuje też pojęcie „podania do publicznej wiadomości" (np. proponowanych zmian w regulaminie lub cenniku). Odbywać się to będzie poprzez publikację na stronie internetowej.
Dostawcy zyskaliby też możliwość informowania o warunkach zmiany, przedłużenia i rozwiązania umowy w regulaminie, a nie w treści samego kontraktu, co wpłynie na jego przejrzystość. Ponadto zmiana danych kontaktowych dostawcy nie będzie już traktowana jako zmiana umowy. Dostawca będzie też mógł przetwarzać wszystkie dane z dokumentu potwierdzającego tożsamość użytkownika – dziś potrzeba do tego jego zgody.
Projekt przewiduje też regulacje przeciw naciąganiu na drogie esemesy premium. Każda taka usługa będzie musiała być wpisana do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Każdy numer premium będzie się tam pojawiał tylko raz, a te nieużywane mają być usuwane – poprawi to przejrzystość rejestru. Zgłoszenia trzeba dokonać 14 dni przed rozpoczęciem usługi, z wyjątkiem akcji charytatywnych (dwa dni przed).