Doniesienia o gotowości Władimira Putina do ustępstw ws. Ukrainy to fortel Kremla?

Kreml i USA zaprzeczają doniesieniom Bloomberga, jakoby Władimir Putin był gotów do ustępstw ws. swoich żądań dotyczących Ukrainy - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 27.01.2024 08:05

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 703

Chodzi o publikację Bloomberga, który — powołując się na dwa źródła „zbliżone do Kremla” - napisał 25 stycznia, że Putin miał sygnalizować przedstawicielom administracji USA, przez pośrednie kanały komunikacji, gotowość do negocjacji ws. „gwarancji bezpieczeństwa” dla Ukrainy.

Z informacji Bloomberga wynikało, że Putin mógłby odstąpić od żądania przyjęcia przez Ukrainę „neutralnego statusu”, a nawet od żądania, by Ukraina wyrzekła się aspiracji dotyczących członkostwa w NATO.

Sytuacja na ukraińskim froncie w 702. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Sytuacja na ukraińskim froncie w 702. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

ISW przypomina, że w grudniu 2023 roku „New York Times” pisał, że Rosja — również za pomocą pośrednich kanałów komunikacji — miała sygnalizować Zachodowi gotowość do rozmów o zawieszeniu broni na Ukrainie.

Think tank: Ustępstwa Władimira Putina? Nic nie wskazuje, by chciał negocjować w dobrej wierze

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o doniesienia Bloomberga zaprzeczył, jakoby Rosja była gotowa zrezygnować ze swoich żądań dotyczących neutralnego statusu Ukrainy oraz żądania, by Ukraina nigdy nie stała się członkiem NATO. Również rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, Adrienne Watson zaprzeczyła, jakoby USA wiedziały coś o rzekomych działaniach Kremla, które miałyby skłonić Zachód do negocjacji ws. pokoju na Ukrainie.

Czytaj więcej

Bloomberg: Rosja wysyła sygnały o gotowości do rozmów. I do ustępstw?

„Putin i przedstawiciele Kremla w ostatnich tygodniach coraz częściej podkreślali, że Rosja nie jest zainteresowana negocjacjami z Ukrainą w dobrej wierze i że maksymalistyczne cele Rosji na Ukrainie pozostają te same oraz że Putin nadal realizuje swój nadrzędny cel, jakim jest osłabienie i rozmontowanie NATO” - czytamy w analizie ISW.

Think tank cytuje byłą doradczynię prezydenta USA, Donalda Trumpa, Fionę Hill, która twierdzi, że Rosjanie chcą stworzyć na Zachodzie przekonanie, że istnienie jakiś kanał komunikacji z USA, aby przestraszyć Ukrainę i przedstawić USA jako jedynego obok Rosji aktora wydarzeń na Ukrainie. ISW przypomina, że Rosja regularnie przedstawia wojnę na Ukrainie jako starcie Rosji z Zachodem i odmawia Ukrainie podmiotowości w potencjalnych negocjacjach.

Think tank przypomina też, że żądanie ukraińskiej neutralności i moratorium na rozszerzenie NATO było „głównym usprawiedliwieniem inwazji na Ukrainę”, stąd wycofanie się z tych żądań byłoby „dużą strategiczną i retoryczną” porażką Putina.

Dlaczego Rosjanie mogą udawać zainteresowanie ustępstwami ws. Ukrainy?

Jednocześnie think tank pisze, że Rosjanie mogą „udawać zainteresowanie koncesjami na rzecz Ukrainy, aby skłonić Zachód do wyprzedzających ustępstw ws. integralności terytorialnej Ukrainy”.

ISW zauważa, że w doniesieniach Bloomberga nie ma słowa o zachowaniu integralności terytorialnej Ukrainy i gotowości Rosji do wycofania się z zajętych części tego kraju. „Ukraińska akcesja do UE i NATO to długie procesy, które nie zrealizowałyby się natychmiast po wynegocjowanym zawieszeniu broni, a Rosja może udawać, że tymczasowo zgadza się na te żądania, aby umocnić kontrolę nad okupowanymi terenami” - pisze ISW.

Think tank jest przekonany, że zawieszenie broni działałoby na korzyść Rosji i dałoby jej czas na odtworzenie i przegrupowanie sił na przyszłe kampanie ofensywne w dążeniu do realizowania tych samych, maksymalistycznych celów i dalszego podboju terytorialnego Ukrainy.

ISW przypomina przy tym, że Putin złamał już zobowiązania Rosji jeśli chodzi o poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, poczynione przez Federację Rosyjską w 1991 i 1994 roku.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca