Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainę można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wieczorem, 14 stycznia, Ukraińcy mieli zestrzelić nad Morzem Azowskim dwa rosyjskie samoloty, w tym samolot wczesnego ostrzegania A-50.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rekord Ukrainy: 1259 osób zaśpiewało kolędę
Wynik został zarejestrowany przez organizację „Księga Rekordów Świata Ukrainy”. Podczas akcji udało się zebrać ponad 3 miliony hrywien na zakup specjalnego sprzętu dla wojska.
Rosyjski deputowany grozi Polsce: Będzie następna
W miarę jak zbliża się druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę, władze Rosji w dalszym ciągu rozpowszechniają komunikaty, że przyszłe inwazje są realną możliwością.
Czytaj więcej
Jeden z bliskich sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina, Aleksiej Żurawliow, zasugerował w niedawnym wystąpieniu telewizyjnym, że po zwycięstwie nad Kijowem Kreml może wypowiedzieć wojnę Polsce.
Ukraina zestrzeliła dwa rosyjskie samoloty
Siły Zbrojne zestrzeliły nad Morzem Azowskim dwa rosyjskie samoloty
Zestrzelono samolot A-50 i Ił-22m, który jednak próbował dolecieć do najbliższego lotniska, lecz w rejonie Kerczu zniknął z radarów.
Jermak: Ukraina nie zgodzi się na zamrożenie konfliktu
- Prezydent i jego obecny zespół nigdy nie zgodzą się ani nie zaakceptują zamrożenia konfliktu. Jest to nie do przyjęcia dla ukraińskiego społeczeństwa. Ukraina nie potrzebuje zamrożonych konfliktów. Ukraina potrzebuje sprawiedliwego świata. Ukraina chce zapobiec potencjalnej agresji w przyszłości i wykorzystuje tę szansę – powiedział Andrij Jermak w Davos.
Zełenski: Porozumienie o bezpieczeństwie z Wielką Brytanią będzie wzorem dla podobnych porozumień z innymi krajami
Zełenski poinformował, że rozmowy o porozumieniu w sprawie bezpieczeństwa Ukraina prowadzi z dziewięcioma krajami.
- Wszystkie kraje G7 plus Holandia plus Rumunia. Będzie ich więcej. Za wzór bierzemy umowę, którą podpisaliśmy z Wielką Brytanią w tym tygodniu. Jeszcze raz jestem wdzięczny Wielkiej Brytanii za jej przywództwo i za bardzo dobrą, solidną treść umowy - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy ogłasza „dobre wieści” w sprawie nowych systemów obrony powietrznej
- Pierwsze dwa tygodnie tego roku zwiększyły już siłę i możliwości Ukrainy. Pojawiły się nowe pakiety wsparcia dla naszych żołnierzy. Istnieją bardzo potrzebne porozumienia w sprawie wspólnej produkcji broni i pocisków, szczególnie drażliwą kwestią są drony. Będzie więcej dronów. Szykujemy kolejne dobre wieści dotyczące obrony powietrznej. Mamy na uwadze zarówno rakiety, jak i wojnę elektroniczną – – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Baerbock: Berlin i Paryż pozostaną po stronie Ukrainy
- Putin nie rezygnuje z wojny przeciwko ukraińskiemu narodowi. Tym ważniejsze jest, abyśmy w tym roku nadal stali ramię w ramię z Ukrainą i tak długo, jak będzie to konieczne, aż do wycofania się Rosji — powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała to podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim francuskim odpowiednikiem Stephane Sejourne w Berlinie.
Umerow proponuje utworzenie międzynarodowej grupy mającej na celu wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy
Na spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego w sprawie Formuły Pokojowej w Szwajcarii minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zaproponował utworzenie międzynarodowej grupy roboczej ds. mechanizmu wycofywania sił rosyjskich z Ukrainy.
Podkreślił, że nie można mówić o przywróceniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy bez całkowitego wycofania i rozbrojenia wojsk rosyjskich i organizacji terrorystycznych z tymczasowo okupowanych terytoriów.
Umerow zaproponował utworzenie międzynarodowej grupy roboczej na szczeblu ministrów obrony i doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, aby wspólnie wypracować mechanizm wycofywania wojsk.
Zełenski rozpocznie jutro wizytę w Szwajcarii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpocznie w poniedziałek 15 stycznia roboczą wizytę w Konfederacji Szwajcarskiej.
Według służby prasowej prezydenta Zełenski ma spotkać się z szefami obu izb parlamentu, liderami partii i prezydentem Szwajcarii, a także wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym i odbyć szereg spotkań dwustronnych.
14 stycznia w szwajcarskim mieście Davos odbyło się czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, w którym wziął udział szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Estonia nie wydali z kraju Ukraińców w wieku poborowym
- Kiedy tu przybyli, UE zapewniła im tymczasową ochronę. Dlatego na pewno nie zrobimy nic w celu ich ekstradycji. Zadaniem Ukrainy jest dotarcie do tutejszych mężczyzn i zaproszenie ich z powrotem, aby pomogli ojczyźnie — powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.
Bank Światowy: Jedna na pięć firm na Ukrainie poniosła szkody
Raport Banku Światowego powstał w oparciu o badanie przedsiębiorców i analizę otwartych źródeł.
Wynika z niego, że średnie dochody przedsiębiorstw spadły o połowę w porównaniu z 2021 r.
W ujęciu regionalnym najbardziej ucierpiały obwody wschodnie, w których dochody spadły trzykrotnie, w mniejszym stopniu ucierpiały obwody południowe kraju, ze średnim spadkiem o 60 proc, a obwody zachodnie odnotowały spadek o około 40 proc..
Około 20 proc. przedsiębiorstw poniosło szkody w wyniku działań wojennych. Podobnie jak w przypadku dochodów, największe szkody ucierpiała wschodnia część kraju – około 47 proc. przedsiębiorstw, natomiast południowa część kraju – 29 proc.
Z okupowanego obwodu chersońskiego ewakuowano kolejnych 31 cywilów
"Z okupowanego obwodu chersońskiego ewakuowano trzydziestu jeden mieszkańców, w tym czworo dzieci. Koleją przewieziono 13 osób, samochodem 18” – czytamy w raporcie.
Według stanu na 13 stycznia 2024 r. saperzy skontrolowali ponad 175,3 tys. hektarów wyzwolonego obwodu chersońskiego, w tym ponad 150 tys. hektarów gruntów rolnych. Eksperci od materiałów wybuchowych ujawnili i rozbroili ponad 139 000 niebezpiecznych obiektów.
Szef MSZ Szwajcarii: Chiny powinny się zaangażować w rozmowy pokojowe
Chiny, które nie uczestniczą w forum w Davos, powinny zaangażować się w rozmowy pokojowe Ukrainy z Rosją - powiedział szef szwajcarskiego MSZ Ignazio Cassis.
Jermak w Davos: Wybór jest prosty: albo przegramy i znikniemy, albo wygramy i będziemy żyć dalej
Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wymienił pięć punktów Ukraińskiej Formuły Pokojowej, które powinny zostać rozpatrzone na czwartym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców ds. polityki zagranicznej przy głowach państw w Davos.
Według Jermaka wśród uczestników tego spotkania jest 81 krajów i organizacji międzynarodowych. W poprzednim spotkaniu, które odbyło się na Malcie, wzięło udział 66 uczestników.
- Dobrym sygnałem jest ciągły wzrost liczby krajów przyłączających się do wysiłków nad wspólnym planem działania opartym na ukraińskiej formule pokojowej. To bardzo budujące, że Globalne Południe coraz bardziej angażuje się w naszą pracę. Świadczy to o zrozumieniu, że ten konflikt w Europa jest wyzwaniem dla całej ludzkości – powiedział Jermak.
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy twierdzi, że Rumunia znów blokuje ruch na granicy
Około godziny 14:00 ukraińscy funkcjonariusze straży granicznej zostali poinformowani przez policję graniczną Rumunii, że rolnicy ponownie zablokowali ruch w punkcie kontrolnym Siret, położonym naprzeciw ukraińskiego przejścia granicznego Porubne.
Wcześniej informowano, że ruch został przywrócony.
Ukraina rozpoczyna rozmowy w sprawie porozumienia o bezpieczeństwie z Rumunią
Strona ukraińska rozpoczęła negocjacje z Rumunią w sprawie podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie przy okazji spotkania doradców ds. bezpieczeństwa w sprawie ukraińskiej formuły pokojowej w Davos.
Negocjacje rozpoczęto na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w ramach wspólnej deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy.
Rumunia stała się dziewiątym krajem, który rozpoczął dwustronne rozmowy o bezpieczeństwie z Ukrainą i po raz kolejny potwierdziła swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej europejskiej i euroatlantyckiej drogi.
Ihor Żółkiew, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, stwierdził, że nie można sobie wyobrazić pełnoprawnych gwarancji bezpieczeństwa w Europie, a zwłaszcza w regionie Morza Czarnego, bez Rumunii.
Minister spraw zagranicznych Szwajcarii: Rosja musi uczestniczyć w pokojowych negocjacjach
Ignazio Cassis, Minister Spraw Zagranicznych Szwajcarii, podczas czwartego spotkania poświęconego ukraińskiej formule pokojowej w Davos stwierdził, że ukraiński plan pokojowy stanowi jedynie „fundament” do negocjacji mających na celu zakończenie konfliktu z Rosją.
Cassis uważa, że pokojowy plan musi być realizowany, nawet jeśli dialog między Kijowem a Moskwą nie jest obecnie możliwy. - Każdego dnia, gdy czekamy, giną dziesiątki cywilów. Nie mamy prawa czekać - uważa szwajcarski polityk.
Dodał, że „trzeba zakończyć tę wojnę”. Wśród dziesięciu klauzul formuły pokojowej Szwajcaria pracuje nad tymi dotyczącymi bezpieczeństwa handlu, bezpieczeństwa nuklearnego i procesu zakończenia wojny.
Koncern PepsiCo zakazał wojny w swoich reklamach
Koncern PepsiCo zakazał ukraińskim marketerom wspominania w reklamach jej produktów o wojnie, ukraińskich siłach zbrojnych i jakichkolwiek przekazach wspierających Ukrainę
W Davos trwają dyskusję na temat ukraińskiego planu pokojowego
Ponad osiemdziesiąt krajów zebrało się w niedzielę w Davos w Szwajcarii na czwartym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego w Davos poświęconym formule pokojowej. Spotkanie zorganizowane zostało na na zaproszenie Szwajcarii i Ukrainy. Według Andrija Jermaka, szefa sztabu prezydenta Ukrainy, omówiono pięć pierwszych punktów formuły pokojowej: bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, uwolnienie jeńców wojennych i deportowanych, w tym dzieci oraz odzyskanie integralności i suwerenności terytorialnej Ukrainy.
40 tysięcy rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych wokół Awdijiwki
Rosjanie skierowali ok. 40 tys. żołnierzy, aby zająć Awdijiwkę, poinformował pułkownik Oleksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich. Wojska rosyjskie od miesięcy próbują otoczyć Awdijiwkę. W połowie grudnia Stany Zjednoczone podały, że Rosjanie stracili w pobliżu tego miasta w ciągu dwóch miesięcy około 13 tys. żołnierzy.
Papież Franciszek: Każda wojna jest zbrodnią przeciw ludzkości
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. Papież
zachęcił wiernych do modlitw za cierpiących z powodu wojny, szczególnie
na Ukrainie, w Palestynie i Izraelu. Przypomniał, że w Nowy Rok
składaliśmy sobie życzenia pokoju, ale na frontach wojen broń nie
umilkła. „Módlmy się za tych, którzy mają wpływ na konflikty zbrojne,
aby zrozumieli, że wojna ich nie rozwiąże. Wojna przynosi jedynie śmierć
cywilów i zniszczenia infrastruktury”. Papież
dwukrotnie powtórzył, że dziś każda wojna jest zbrodnią przeciwko
ludzkości. Powiedział, że całemu światu i wszystkim ludziom potrzebny
jest pokój.
Rumuńscy rolnicy odblokowali granicę z Ukrainą
Ruch wraca do normy na przejściu Seret. Przez to przejście jedzie ukraińskie zboże do portu w rumuńskiej Konstancy.
Czytaj więcej
Rumuńscy rolnicy zakończyli blokadę ruch samochodowego na przejściu Seret na granicy z Ukrainą. Przez to przejście jedzie ukraińskie zboże do portu w rumuńskiej Konstancy.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Rosyjskie rakiety są coraz gorszej jakości
- Rosyjskie rakiety nie są już tym, czym były kiedyś. Mogą dotykać je sankcje, ponieważ ich rakiety mają już gorszą jakość produkcji. Informacje nie są w 100 proc. pewne, ale są pewne aspekty, które na to wskazują - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat.
Zmarł rosyjski dysydent i poeta Lew Rubinsztejn
W Moskwie zmarł opozycyjny poeta Lew Rubinsztejn. 8 stycznia rosyjskiego intelektualistę potrącił w Moskwie samochód. Mężczyzna trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii. Z dnia na dzień stan jego zdrowia pogarszał się. Dziś zmarł. Miał 76 lat.
Rubinsztejn utrzymywał kontakty z rosyjską opozycją i niezależnymi organizacjami. Krytykował wszystkie wojny wszczynane przez Moskwę, od wojny w Czeczenii, po aneksję Krymu i pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W 2022 roku, po napaści Rosji na Ukrainę, podpisał się pod listem otwartym potępiającym działania Kremla. Od wielu lat krytykował reżim Putina.
Generał Wałerij Załużny w obwodzie chersońskim
Głównodowodzący armii gen. Wałerij Załużny spotkał się z dowódcami brygady w obwodzie chersońskim. Nagradzał ukraińskich żołnierzy i rozmawiał o sytuacji na froncie.
ISW: Rosjanie mogą szkolić brygady desantowo-szturmowe do walki w Ukrainie
Armia rosyjska może szkolić brygady desantowo-szturmowe, które będą pełniły rolę wyspecjalizowanych jednostek do desantu i rozpoznania na tyłach linii frontu w Ukrainie. Amerykański Instytut Badań nad Wojną informuje w najnowszym raporcie, że powstanie brygad zakładają przeprowadzane w Rosji reformy wojskowe. Według jednego z cytowanych źródeł, brygady szturmowe będą mogły przeprowadzać desanty bez spadochronów, korzystając ze śmigłowców w celu szybkiego rozmieszczenia żołnierzy.
Rosjanie ostrzelali 20 wsi na Zaporożu
W ciągu ostatnich 24 godzin najeźdźcy ostrzelali 20 wsi na Zaporożu - podał Ukrinform.
Intensywny ostrzał obwodu chersońskiego
Minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały obwód chersoński 103 razy — podała ukraińska agencja Ukrinform. Sześć osób zostało rannych.
Na Morzu Czarnym jest 11 rosyjskich okrętów wojennych
Obecnie na Morzu Czarnym znajduje się 11 rosyjskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec wyposażony w pociski manewrujące Kalibr — podała ukraińska armia. Jeden rosyjski okręt wojenny znajduje się na Morzu Azowskim i dwa — na Morzu Śródziemnym, w tym jeden wyposażony w pociski Kalibr.
W sobotę zginęło 840 rosyjskich żołnierzy
Od rozpoczęcia inwazji Rosja straciła już 370 tys. żołnierzy — poinformowało w nowym raporcie ukraińskie dowództwo. Tylko w ciągu ostatniej doby zginęło 840 okupantów.
Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski wjechało 24,6 tys. osób
Wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 24,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy — 26,4 tys. osób.
Od wybuchu wojny 24.02.2022 z Ukrainy do Polski odprawiono ponad 18,486 mln osób, zaś z Polski do Ukrainy — ponad 16,662 mln osób.
Rosjanie coraz częściej zestrzeliwują swoje drony
Instytut Studiów nad Wojną podał, że rosyjska armia coraz częściej zestrzeliwuje własne drony - informuje ISW powołując się na doniesienia ukraińskiego obserwatora wojskowego. Dowódca zgrupowania rosyjskich sił na lewym brzegu Dniepru wydał rozkaz, by informować swój personel o tym, kiedy będą wysyłać drony, bo straty były już zbyt duże.
Instytut Studiów nad Wojną prezentuje sytuację na froncie w Ukrainie
Ukraiński Sztab Generalny o sytuacji na froncie
Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że minionej doby Rosjanie ostrzelali terytorium Ukrainy ponad 200 razy. Zaatakowanych zostało ponad 120 miejscowości m.in. w obwodach donieckim, zaporoskim i chersońskim. Doszło do 61 starć
bojowych. Rosjanie wystrzelili 32 rakiety oraz dokonali 91 nalotów i 82
uderzeń artyleryjskich. Są ofiary śmiertelne i ranni wśród cywilów,
uszkodzona została też cywilna infrastruktura. W odpowiedzi
ukraińskie lotnictwo dokonało nalotów na 11 obszarów koncentracji wojsk
wroga. Wojska rakietowe zaatakowały natomiast m.in. rosyjskie magazyny
wojskowe i systemy obrony przeciwlotniczej.
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.