Reklama
Rozwiń
Reklama

Pierwszy kraj NATO otrzymał zgodę USA na zakup systemu Proca Dawida

Ministerstwo Obrony Izraela ogłosiło w czwartek wieczorem, że Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Proca Dawida do Finlandii za 316 milionów euro.

Publikacja: 02.08.2023 23:04

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Proca Dawida, którego celem jest przechwytywanie pocisków

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Proca Dawida, którego celem jest przechwytywanie pocisków rakietowych średniego i dalekiego zasięgu

Foto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Nazywając umowę "historyczną", ministerstwo przekazało, że wraz z prywatnym producentem, przedsiębiorstwem zbrojeniowym Rafael, wkrótce zorganizuje ceremonię podpisania umowy.

W oświadczeniu ministerstwa poinformowano, że Departament Stanu USA niedawno powiadomił zainteresowane strony w Izraelu o zatwierdzeniu sprzedaży systemu do Finlandii. Umowa jest warta około 316 milionów euro.

Amerykańska zgoda była konieczna, ponieważ Proca Dawida to system opracowany wspólnie przez przedsiębiorstwa zbrojeniowe Rafael (Izrael) i Raytheon (Stany Zjednoczone).

Wszystkie strony będą pracować nad dostarczeniem Finlandii systemu obrony przeciwrakietowej - zapowiada resort obrony Izraela.

Czytaj więcej

Izrael nie dostarcza broni Ukrainie. Netanjahu wyjaśnia, dlaczego
Reklama
Reklama

Członkowie NATO prosili Izrael o zgodę na zakup systemów obrony powietrznej

Wiele krajów europejskich zwróciło się do Izraela z prośbą o wzmocnienie ich obrony w związku z nowymi zagrożeniami bezpieczeństwa ze strony Rosji po inwazji na Ukrainę.

Proca Dawida była chwalona za obronę nieba nad Izraelem podczas ostatniej wojny w Strefie Gazy w maju.

Izraelski system jest w stanie przechwytywać rakiety i pociski w zasięgu 40-300 kilometrów. System działa w Izraelu od 2017 roku. Stanowi pośredni poziom izraelskiej wielowarstwowej obrony przeciwrakietowej, która obejmuje również Żelazną Kopułę krótkiego zasięgu oraz systemy Arrow 2 i Arrow 3 najwyższego poziomu, które są przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych dalekiego zasięgu.

Jest to pierwsza zagraniczna sprzedaż tego systemu.

Konflikty zbrojne
Kto tropi rosyjskich generałów? Kolejny zamach w Moskwie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1397
Konflikty zbrojne
USA ścigają tankowiec? To już kolejny w tym tygodniu
Konflikty zbrojne
Rosyjski statek nadał sygnał SOS i zacumował u wybrzeży Szwecji. Co ma na pokładzie?
Konflikty zbrojne
Donald Trump zwiększa presję. USA zatrzymały tankowiec Centuries u wybrzeży Wenezueli
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama