Komitet Narodów Zjednoczonych ds. osób zaginionych upomniał również BiH za przeznaczanie niewystarczających środków na poszukiwanie osób zaginionych oraz blokowanie niektórych śledztw. Według ONZ, na terenach obecnej Bośni nadal uważa się za zaginione w wyniku wojny, blisko 10 tys. osób.
Warto przypomnieć, że we wrześniu w Sarajewie kilkudziesięciu prokuratorów, dziennikarzy i ekspertów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii rozmawiało o postępach w zakresie rozliczania zbrodni wojennych.
Spotkanie odbyło się pod patronatem portalu Bałkan Investigative Reporting Network. Uczestnicy konferencji zgodnie uznali, że największym problemem pozostaje brak współpracy regionalnej w zakresie ekstradycji podejrzanych o zbrodnie wojenne. Raport specjalny prokuratury BiH wskazuje, że zadanie zakończenia najbardziej przewlekłych i skomplikowanych śledztw dotyczących zbrodni wojennych, popełnionych w czasie wojny w byłej Jugosławii, postawione przez UE - nie zostało zrealizowane. Do analizy dotarli dziennikarze BIRN. Pod koniec listopada ubiegłego roku, Unia Europejska zaleciła rządom Czarnogóry i właśnie Bośni, intensyfikację działań mających na celu rozliczenie zbrodni wojennych popełnionych w latach 90. Prokuratura z 500 zakwalifikowanych spraw jako priorytetowe, nadal pracuje nad ponad 300, w tym kilkoma najbardziej przewlekłymi. Najbardziej spektakularne śledztwa zostały kolejny raz przedłużone, tym razem do 2018 roku.
Z kolei pod koniec ubiegłego roku setki ludzkich szczątków - zapewne Bośniaków i Chorwatów, zamordowanych w czasie wojny podczas czystek etnicznych - zostało znalezionych podczas ekshumacji masowych grobów w Jakarina Kosa, w pobliżu Prijedor.
Zgodne z oświadczeniem bośniackiego Instytutu Osób Zaginionych, znaleziono 622 szczątki ludzkie i dwa kompletne ciała. Najprawdopodobniej były to ofiary czystek etnicznych przeprowadzonych przez siły bośniackich Serbów w 1992 roku. Natomiast w 2013 roku w obszarze Prijedor odkryto inny masowy grób. Ekshumowano wtedy ponad 400 ofiar wojny.