Kolejne sankcje wobec Rosji [RELACJA]

Około 20 uzbrojonych mężczyzn szturmuje ukraińską korwetę w porcie w Sewastopolu - informuje szef służby prasowej ukraińskiego ministerstwa obrony Władisław Sielezniow. Stany Zjednoczone przechodzą do kolejnych sankcji wobec Rosji - powiedział w specjalnym oświadczeniu prezydent USA Barack Obama. Zapowiedział, że możliwe są sankcje dla działów gospodarki rosyjskiej. Duma Państwowa Rosji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że przywódcy państw UE wprowadzą dalsze sankcje wobec Rosji, w tym rozszerzą listę osób, objętych zakazem wjazdu oraz blokadą kont. Merkel oświadczyła, że jej zdaniem z powodu polityki Rosji, G8 obecnie nie istnieje.

Publikacja: 20.03.2014 10:00

Kolejne sankcje wobec Rosji [RELACJA]

Foto: AFP, Viktor Drachev Viktor Drachev

Na dalszy ciąg relacji dot. wydarzeń na Ukrainie zapraszamy w piątek rano.

23.20

Prezydent Barack Obama krótkie przemówienie wygłosił o 11 czasu waszyngtońskiego, tuż przed rozpoczęciem w Brukseli szczytu przywódców Unii. Intencja była jasna: skłonić Europę do bardziej zdecydowanego działania.

Czytaj podsumowanie przemówienia Obamy.

23.14

Za kryzys na Ukrainie odpowiada Unia Europejska – mówi wiceprezes francuskiego Frontu Narodowego i partner życiowy Marine Le Pen Louis Alliot.

Czytaj rozmowę Jędrzeja Bieleckiego.

23.00

Ukraina oddala się od Rosji, Moskwa reaguje irytacją.

W odpowiedzi na aneksję Krymu władze ukraińskie zapowiadają opuszczenie postradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw - pisze Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej.

22.30

Krótkoterminowa pomoc finansowa dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od programu reform w tym kraju - uważa przewodniczący PE Martin Schulz. - Ukraina potrzebuje pieniędzy już teraz, by płacić swoje rachunki - podkreślił na szczycie UE w Brukseli.

22.00

Moskwa odpowie adekwatnie i proporcjonalnie w przypadku zajęcia przez Kijów rosyjskiej własności, w tym za granicą.

Informując o tym rosyjski MSZ zaznaczył, że Ukraina zagroziła zajęciem m.in. własności Gazpromu.

W oświadczeniu MSZ napisał, że minister sprawiedliwości Ukrainy zagroził, że jego kraj zrekompensuje sobie nacjonalizację ukraińskiej własności na Krymie zajęciem własności Federacji Rosyjskiej, w tym Gazpromu.

"Wszelkie sięganie władz ukraińskich po rosyjską własność, w tym za granicą, będziemy traktować jako poważne naruszenie prawa międzynarodowego i zasady suwerenności państwa" - podkreślił MSZ.

Szczególne zdziwienie - twierdzą rozmówcy ITAR-TASS w MSZ - wywołują groźby skierowane pod adresem konkretnych rosyjskich firm, zwłaszcza wobec koncernu Gazprom.

21.57

Republikański senator USA John McCain, objęty dziś rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.

- Sądzę, że będzie to oznaczać, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone - mówił McCain.

Zapewnił w komunikacie, że nigdy nie ustanie w wysiłkach na rzecz "wolności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, wraz z Krymem". Republikanin jest jednym najbardziej zagorzałych sprzymierzeńców Ukrainy w obecnym kryzysie. W ostatni weekend przewodził amerykańskiej delegacji parlamentarnej w Kijowie.

21.32

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłuża do wtorku rozmowy swoich przedstawicieli z Ukrainą w sprawie pakietu pomocy.

"Misja poczyniła znaczące postępy w rozmowach z władzami Ukrainy na temat strategii wprowadzenia kraju na drogę reform, zdrowego zarządzania i zrównoważonego wzrostu przy jednoczesnej ochronie biednych"

- podał w oświadczeniu szef misji MFW Nikołaj Georgiew.

21.16

– Nasze stosunki z Polską przeżywają nie najlepszy okres. To jest powiązane nie tylko z sytuacją na Ukrainie.

Od dłuższego czasu mam do czynienia z antyrosyjską kampanią w polskich mediach oraz wrogością większości polskich sił politycznych. A to, co dzieje się na Ukrainie, tylko pogłębiło taką sytuację – powiedział w TVP Info ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew.

20.58

Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapewnił w rozmowie telefonicznej, że rosyjskie oddziały nie wkroczą na wschodnią Ukrainę. Hagel obarczył siły rosyjskie winą za to, co dzieje się na Krymie.

20.42

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej.

Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej „statusu państwa z bronią jądrową”.

Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.

Ukraińcy, którzy zrezygnowali z posiadania broni w zamian za gwarancje niepodległości i jedności terytorialnej ujęte w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r., mówią dziś, że była to błędna decyzja. Pokazała to – ich zdaniem – agresja Rosji na Krym. Premier Arsenij Jaceniuk nazwał nawet to memorandum „godnym pożałowania”.

20.24

Czerwoną granicą dla Rosji jest na pewno na granicy kraju NATO. Nie wolno zachęcać Putina do dalszej śmiałości, wejście na Ukrainę byłoby pogwałceniem wszystkich traktatów międzynarodowych

- powiedział w „Faktach po Faktach” w TVN24 Radosław Sikorski, szef MSZ.



Klimat w relacjach i zaufanie do Rosji już się popsuło i będzie miało swoje efekty gospodarcze. USA ogłosiły sankcje, które już mają komponent finansowy. Powoli wchodzimy na teren, który może być niedogodnością dla Rosji – ocenił Radosław Sikorski.

19.57

Kraje nordyckie chcą wesprzeć Ukrainę specjalną pomocą finansową

- powiedział PAP

marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po spotkaniu z przewodniczącą Rady Nordyckiej Karin Astroem.

Podkreślił, że Polska i państwa skandynawskie zgodnie oceniają działania Rosji wobec Ukrainy.

- Mamy zgodny pogląd. Taką samą ocenę sytuacji. Sytuacja bezpieczeństwa w Europie się zmieniła. Jedno z dużych państw pokazało, że jest agresywne. To przebudowuje wszystkie strategie nie tylko wojskowe, ale i polityczne, gospodarcze czy dotyczące surowców energetycznych - powiedział Borusewicz.

- Rosja zyskała Krym w sposób bezprawny, używając siły, ale straciła Ukrainę. Na krótką metę może prezydent Władimir Putin osiągnął sukces, ale na długą metę to jest porażka - dodał.

19.39

(Źródło: Rzeczpospolita. Rysuje Andrzej Krauze)

19.30

Komentuje Karolina Kowalska z działu krajowego "Rz".

19.10

Rosyjscy żołnierze zajęli wieczorem ukraińską korwetę Ternopil (Tarnopol), która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej – poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow.

„Ternopil wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe, słychać było strzały z broni maszynowej”

– napisał na swoim profilu na Facebooku.

Według Selezniowa szturmu na okręt dokonało ok. 15-20 uzbrojonych ludzi, którzy podpłynęli do ukraińskiej jednostki na holowniku.

„O godzinie 18.49 (19.49 czasu polskiego) bosman Ternopila Ołeksij Kryłow powiedział (prawdopodobnie w rozmowie telefonicznej): Mój okręt został zajęty. Niestety nic więcej nie mogę powiedzieć” – relacjonował Selezniow gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.

Dzień wcześniej rosyjscy żołnierze obrzucili Ternopil granatami i uszkodzili okręt. Poinformował o tym doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow.

Zdementował on jednocześnie doniesienia mediów o okręcie flagowym ukraińskiej marynarki wojennej, fregacie Hetman Sahajdaczny, który miał zmusić cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy. Sahajdaczny znajduje się obecnie w Odessie – powiedział Polakow.

18.53

Obama nakłada na Rosję nowe sankcje. Rosja odpowiada. Czytaj podsumowanie.

18.45

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować - poinformował rosyjski resort.

"Siergiej Ławrow podkreślił, że decyzja o przyłączeniu Krymu do Rosji jest rezultatem wyrażenia woli absolutnej większości mieszkańców (Krymu), nie podlega ona rewizji i musi być respektowana" - głosi komunikat rosyjskiej dyplomacji.

18.30

Około 20 uzbrojonych mężczyzn szturmuje ukraińską korwetę w porcie w Sewastopolu - informuje szef służby prasowej ukraińskiego ministerstwa obrony Władisław Sielezniow.

Gunmen storm besieged Ukrainian warship in Crimea http://t.co/b8KhK8T7P1 via @Yahoo_MY pic.twitter.com/Zrm0zxEvL3

18.03

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w Moskwie o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą.

Podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości.

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli".

17.43

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył rozmowy z ukraińskimi władzami na temat pakietu pomocowego dla tego kraju, ponieważ jego eksperci potrzebują więcej czasu, by zakończyć prace nad zaproponowanymi przez Kijów planami reform. Czytaj więcej.

17.40

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że szczyt G8 z udziałem Rosji nie został jeszcze definitywnie odwołany.

- Zabiegi o deeskalację konfliktu niestety nie przyniosły dotychczas pozytywnego wyniku - powiedział Steinmeier po spotkaniu w Berlinie z szefem rumuńskiej dyplomacji Titusem Corlateanem.

Wyjaśnił, że nie udało się uzyskać zgody wszystkich krajów w sprawie powołania misji obserwacyjnej Organizacji Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie (OBWE).

17.10

Rosja w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadza swoje sankcje wizowe

wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów.

Sankcje obejmą m.in. senatorów Johna McCaina i Johna Boehnera.

17.07

W Brukseli o godz. 16.30 rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, którego głównym tematem będzie sytuacja na Ukrainie. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Rosji.

17.00

Nowa lista osób sankcjonowanych przez USA. Przeglądaj.

16.33

Nowe amerykańskie sankcje obejmują 20 osób zaangażowanych w działania Rosji na Półwyspie Krymskim i bank Rossija

- poinformował wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.

16.32

#ListaUSA

na liście bracia Rotenbergowie, jedni z najbardziej wpływowych oligarchów w Rosji

16.29

Amerykański sekretarz stanu John Kerry ma nadzieję na spotkanie w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w celu przedyskutowania ukraińskiego kryzysu.

Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z ministrem Ławrowem na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.

16:28

– Na razie nic nie wskazuje na to, że Putin się może cofnąć. A gdyby się cofnął, to by utracił władzę. Niestety też widać schorzenie społeczeństwa rosyjskiego, któremu się to w dużej części podoba. Można komentować to, co robi Putin, że to jest próba ratowania się wewnętrznego wojną, ponieważ jego akcje w samym społeczeństwie rosyjskim zaczęły spadać – ocenia Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

16.22

Prezydent USA Barack Obama poinformował, że podpisał dekret torujący drogę do wprowadzenia sankcji na główne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli będzie to konieczne.

Ocenił, że istnieje ryzyko eskalacji w związku z groźbami Rosji wobec południowej i wschodniej Ukrainy.

16.17

Obama: Rosja wciąż może wybrać inną ścieżkę - taką, która pomoże w deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

President Obama: "Russia still has a different path available—one that de-escalates the situation." #Ukraine

16.09

Obama: Stany Zjednoczone przechodzą do kolejnych sankcji wobec Rosji. Prezydent USA nie wyklucza sankcji dla działów gospodarki rosyjskiej.

16.06

Rozpoczęło się oświadczenie prezydenta USA Baracka Obamy.

15.59

Premier Donald Tusk ocenił dziś w Brukseli, że złudzeniem jest opinia, iż sankcje wizowe wobec przedstawicieli Rosji i zablokowanie ich kont jednoznacznie wpłynie na politykę rosyjską. Czytaj więcej.

15.42

Rosyjska telewizja NTV wyemitowała reportaż, w którym oskarżyła opozycjonistę Aleksieja Nawalnego o to, że otrzymywał fundusze od Parlamentu Europejskiego i miał kontakty z CIA. Czytaj więcej.

15.29

Ukraińska straż graniczna na Krymie rozpoczęła, pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych, operację przegrupowania na tereny położone w głębi kraju

- poinformował zastępca komendanta Państwowej Straży Granicznej Ukrainy generał Pawło Szyszolin.

- Rozpoczęliśmy stopniowe przerzucanie naszych funkcjonariuszy na tereny obwodów chersońskiego i mikołajowskiego - oświadczył Szyszolin.

Powiedział też, że Półwysep Krymski opuściło do tej pory ok. 1000 cywilów. Dodał, że zostali do tego zmuszeni.

15.24

O godz 16 czasu PL kolejne wystąpienie Obamy w sprawie Ukrainy.

15.10

Prokuratura Krymu zdementowała wiadomość, jakoby zatrzymano domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony.

Wcześniej wicepremier prorosyjskiego rządu Krymu Rustam Temirgalijew poinformował, że aresztowano 17-letniego mieszkańca zachodniej Ukrainy, który jest podejrzany o ostrzelanie z karabinu snajperskiego parkingu ukraińskiej bazy wojskowej w Symferopolu oraz znajdującego się w jej pobliżu patrolu członków samoobrony.

14:58

Julia Tymoszenko będzie kandydować w wyborach prezydenckich na Ukrainie jako kandydatka partii Batkiwszczyna - informuje na swoim Facebooku Euromajdan.

14:52

Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy

- informuje portal Dumskaya.net.

14:40

MSZ Rosji wyraziło zdziwienie i ubolewanie z powodu zamiarów strony ukraińskiej, by wprowadzić reżim wizowy z Federacją Rosyjską. Resort zaznaczył, że nie dostał dotąd oficjalnego komunikatu w tej sprawie od Ukrainy.

"Zapoznaliśmy się ze stanowiskiem (ukraińskiej) Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) w sprawie przejścia na reżim wizowy w stosunkach rosyjsko-ukraińskich" - głosi oświadczenie MSZ Rosji.

Ministerstwo dodaje, że brak oficjalnego zawiadomienia z Kijowa, ale Ukraina ma zapewne zamiar zakończyć obowiązywanie umowy międzyrządowej z 1997 roku o podróżowaniu obywateli obu krajów bez wiz i protokołu z 2004 roku o zmianach do tej umowy.

14:32

Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji.

Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł. W Dumie zasiada 450 deputowanych.

14:31

Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o "faktyczną konfiskatę" fabryki słodyczy Roshen w Lipiecku na zachodzie Rosji. Zakład należy do ukraińskiego polityka i biznesmena Petra Poroszenki. W jego obronie wystąpiło MSZ i ministerstwo handlu w Kijowie.

14:30

Ewentualne opuszczenie przez Ukrainę poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw to działanie antyrosyjskie w duchu propagandy

- powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergie.

14:28

Premier Donald Tusk ocenił, że złudzeniem jest opinia, iż sankcje wizowe wobec przedstawicieli Rosji i zablokowanie ich kont jednoznacznie wpłynie na politykę rosyjską.

14:25

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że przyłączenie Krymu do Rosji nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu", w kraju panuje bezprawie, a "nowa władze opierają się na ekstremistach".

- W bratnim dla Rosji kraju przy zagranicznym wsparciu dokonał się zamach stanu i do dzisiaj tam panuje bezprawie: codziennie notuje się wybryki nacjonalistycznych radykałów, antysemitów i innych ekstremistów, na których opierają się nowe władze, istnieje realne zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa ludzi, codzienne zdarzają się przypadki przemocy, dochodzi do brutalnego i masowego naruszenia praw człowieka na Ukrainie, w tym dyskryminacji i prześladowań ze względu na przynależność narodową, język i przekonania polityczne - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji, przemawiając w Dumie Państwowej.

14:24

- Białorus żałuje, że Ukraina podjęła decyzję o wystąpieniu ze Wspólnoty Niepodległych Państw, chociaż rozumie jej motywy - oświadczył w Mińsku rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

- Jeśli chodzi o oświadczenie Ukrainy o zakończeniu jej członkostwa we Wspólnocie Niepodległych Państw, to żałujemy, iż zapadła ta decyzja, chociaż rozumiemy jej motywy - powiedział Mironczyk.

14:20

Władze Krymu zatrzymały domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony - poinformował  cytowany przez agencję Interfax wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Czytaj więcej

14:16

Ministrowie obrony Polski i Francji spotkają się jutro, by rozmawiać o sytuacji na Ukrainie i Krymie. Informację podaną przez francuskiego ministra Jean-Yves Le Driana przekazał na twitterze szef polskiego MON.

14:06

Tak się zmieniały notowania popularności #Putin RT @lifenews_ru pic.twitter.com/svbM7jTUtM #Rosja

Rośnie poparcie dla Władimira Putina

14:00

Okładka nowego @TheEconomist, czyli #Putin na czołgu pic.twitter.com/rdvoGL96hb

13:45

Na obronę swojej integralności terytorialnej mogą liczyć tylko te państwa, które zapewniają równe prawa wszystkim narodom

- powiedział w parlamencie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

13:30

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że o godz. 18 (17 czasu polskiego) Rosja zamknie przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy.

Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż.

13:25

Polska i Litwa są otwarte na realizowanie projektu wspólnej brygady z Ukrainą, potrzebne są jednak dalsze rozmowy z Kijowem na ten temat - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak po spotkaniu z ministrem obrony Litwy Juozasem Olekasem.

13:15

Polska jest gotowa pomóc Ukrainie wyjść z trudnej sytuacji - zadeklarował szef MSZ Radosław Sikorski podczas spotkania w Warszawie z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Polska może wesprzeć Ukrainę w reformie samorządowej, finansów i walce z korupcją. Czytaj więcej

13:00

Według agencji ITAR-TASS rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał rozporządzenie, które ma gwarantować ukraińskim żołnierzom honorowanie ich stopnia oraz wykształcenia wojskowego, jeśli zdecydują się wstąpić do rosyjskiej armii.

12:50

Na Ukrainie trwają poszukiwania zaginionych aktywistów Majdanu. Rodziny wielu z nich sugerują, że mogli oni zostać porwani w ostatnich miesiącach przez Berkut albo prorosyjskie służby samoobrony. Według służby Euromajdanu od listopada zginęło 119 osób, w tym 17 funkcjonariuszy milicji i wojsk wewnętrznych MSW. Wciąż nieznany jest los 183 zaginionych osób.

12:40

Byli prezydenci Ukrainy, Leonid Krawczuk oraz Leonid Kuczma, poprosili p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, by wycofał z Krymu ukraińskich wojskowych.

12:30

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Rozmawiali o niezbędnych reformach, jakie należy przeprowadzić na Ukrainie oraz o wsparciu na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i prywatnej przedsiębiorczości. Czytaj więcej

12:25

Po raz pierwszy z wizytą w Polsce przebywa przedstawiciel nowych ukraińskich władz wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

12:15

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wykluczył interwencję amerykańskich wojsk na Ukrainie

- podało "Radio Swoboda".

12:10

(Źródło: Facebook)

Euromajdan na swoim profilu na Facebooku zamieścił mapę, która pokazuje nastawienie poszczególnych państwa świata do referendum na Krymie.

Na czerwono oznaczono państwa, które nie uznają referendum.

Na zielono zaznaczone są państwa uznające referendum.

Kolorem szarym oznaczono te państwa, które dotychczas nie zajęły żadnego stanowiska w sprawie.

Media podały także informację, że prezydent Armenii poparł wyniki krymskiego referendum.

11:50

Komisja ds papierów wartościowych i giełd USA (SEC) uprzedza amerykańskie firmy i fundusze przed inwestowaniem w rosyjskie aktywa. Tekst Iwony Trusewicz

11:30

Amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer wyraził "głęboki zawód" wahaniem się Rosji w sprawie wysłania na Ukrainę dodatkowych obserwatorów tej organizacji. Przypomniał, że oficjalne deklaracje Rosji wskazywały, że popiera ona wysłanie misji.

"Jest to głęboko rozczarowujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę publiczne deklaracje Federacji Rosyjskiej wskazujące, że popiera ona projekt i jest świadoma, iż wysłanie obserwatorów w teren jest sprawą pilną" - oświadczył Baer w komunikacie opublikowanym w Wiedniu.

11:25

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych

- poinformował internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.

Ciężarówki z Ukrainy, które wiozą do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium od północy ze środy na czwartek. Rosyjscy urzędnicy graniczni nie udzielają Ukraińcom żadnych wyjaśnień - napisał portal.

- Samochody są po prostu zawracane na Ukrainę bez żadnej kontroli. Celnicy w żaden sposób nie wyjaśniają swoich działań, nie przedstawiają też żadnych dokumentów - mówią eksporterzy.

11:10

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan uważa, że referendum na Krymie jest przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia

- podały służby prasowe prezydenta. Sarkisjan wyraził taką ocenę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Jak głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej prezydenta Armenii, prezydenci rozmawiali "o kryzysie ukraińskim i sposobach wyjścia z niego". Oceniając niedzielne referendum na Krymie zauważyli, że "jest ono kolejnym przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia na drodze swobodnego wyrażenia woli".

"Jednocześnie podkreślono wagę przestrzegania norm i zasad prawa międzynarodowego, w tym statutu ONZ" - głosi komunikat.

11:00

Parlament Ukrainy zagwarantował prawa narodu krymsko-tatarskiego w składzie państwa ukraińskiego i poparł deklarację ONZ o prawach rdzennych narodów, która m.in. zakazuje prowadzenia działań wojennych na zamieszkanych przez nich terytoriach.

"Ukraina gwarantuje ochronę i rozwój etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej tożsamości narodu krymsko-tatarskiego jako narodu rdzennego oraz wszystkich innych mniejszości narodowych Ukrainy" - czytamy oświadczeniu Rady Najwyższej.

10:50

Rosyjscy astronomowie zachwyceni aneksją Krymu. "To będzie nasze centrum badań astronomicznych" http://t.co/WJoXzkCsM0

10:40

Ani USA ani UE nie mogą manifestować politycznych podziałów w stosunku do Rosji; wystąpień Władimira Putina nie należy zbywać uwagami o paranoi; część z tego, co mówi trzeba traktować poważnie i uznać za realne groźby - piszą dziś amerykańskie dzienniki.

"Łatwo byłoby zbyć argumenty, którymi szermuje prezydent Rosji Władimir Putin broniąc aneksji Krymu, jako niepoważne", gdy w swym wtorkowym wystąpieniu Putin powiedział, że rząd w Kijowie opanowali "nacjonaliści, neonaziści, rusofobi i antysemici". Łatwo byłoby zareagować tak jak sekretarz stanu USA John Kerry, który uznał, że teorie spiskowe rosyjskiego prezydenta "nie przystają do rzeczywistości" - pisze "Washington Post" w artykule redakcyjnym.

"Ale jest rzeczą konieczną brać część z tego co mówi Putin całkiem poważnie, ponieważ są to wyrażone implicite groźby, stanowiące zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy i świata" - uważa "WP".

"Mamy do czynienia z międzynarodowym kryzysem" - wtóruje "New York Times" w artykule redakcyjnym. Należy to potraktować poważnie i z pewnością nie jest to moment, kiedy w Waszyngtonie partie polityczne powinny się przerzucać winą za rozzuchwalenie Kremla - pisze "NYT".

10:30

Ukraina nie będzie się spieszyć z wprowadzaniem wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu ukraińskiego ocenił, że wizy nie są efektywnym instrumentem wpływu na działania Moskwy wobec jego kraju.

- W tej sprawie trzy razy mierz zanim skroisz - powiedział Jaceniuk podczas wizyty w Brukseli. Polityk przypomniał, że Rosja sama niejednokrotnie mówiła o konieczności wprowadzenia wiz i podróżowania z paszportem po terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw.

- Dlatego wątpię, czy taka inicjatywa Ukrainy będzie efektywna jako środek wpływu na Federację Rosyjską. Ten problem ma duże znaczenie dla samej Ukrainy, bo przecież ruchem bezwizowym zainteresowana jest duża część obywateli Ukrainy, przede wszystkim na wschodzie i południu naszego państwa, którzy jeżdżą do Rosji do pracy i mają tam rodziny - zaznaczył Jaceniuk cytowany przez rządowe służby prasowe.

(Źródło: AFP)

10:15

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska

- informuje dziennik "Kommiersant", zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE.

Moskiewski dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, według których "teraz, gdy na porządku dziennym są tak poważne kwestie, autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd". - Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd - dodał rozmówca "Kommiersanta".

Gazeta przekazuje zarazem, że zdaniem innego jej rozmówcy "nawet Polska i inni stronicy twardych kroków byli ostrożni, gdy mowa była o sankcjach o charakterze gospodarczym". - Tę opcję przywódcy Unii Europejskiej z dużym prawdopodobieństwem zostawią sobie na skrajny wypadek, jeśli Rosja nie ograniczy się do Krymu - przytacza "Kommiersant" swoje źródło.

10:00

Naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji

- głosi przyjęta przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Deklaracja o walce o wyzwolenie Ukrainy.

Dokument poparło w głosowaniu 274 deputowanych spośród 303 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie. Parlament zwrócił się w deklaracji do wspólnoty międzynarodowej, by nie uznawała Republiki Krymu oraz dokonanej przez Rosję aneksji półwyspu.

09:40

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że jej rząd zdecyduje w późniejszym terminie, czy zaplanowane na koniec kwietnia niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe odbędą się czy też zostaną odwołane.

- Uwzględniając nie tylko to, że kontakty i rozmowy są konieczne, lecz także to, że wymagają one definitywnie innego otoczenia niż to, które istnieje obecnie, rząd zdecyduje, czy i w jakiej formie niemiecko-rosyjskie konsultacje rządowe odbędą się lub nie - powiedziała Merkel przedstawiając oświadczenie rządu w parlamencie.

09:20

Kanclerz Merkel: przywódcy UE na szczycie w Brukseli zgodzą się na dalsze sankcje przeciwko Rosji. Czytaj więcej

09:10

W piątek o godz. 10.30 (godz. 7.30 w Polsce) zbierze się Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji. Ma ona zatwierdzić przyłączenie Republiki Krymu i Sewastopola.

09:00

Dziś o godz. 16 czasu moskiewskiego (godz. 13 czasu polskiego) na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, by zatwierdzić przyłączenie Republiki Krymu i Sewastopola. Właściwe komisje parlamentarne zarekomendowały już ratyfikowanie podpisanego we wtorek na Kremlu traktatu i uchwalenie ustawy konstytucyjnej o przyjęciu dwóch nowych podmiotów do FR.

08:45

- Procedury prawne związane z wejściem Republiki Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej zostaną zakończone w tym tygodniu - zapowiedział minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax.

Ławrow poinformował, że "obecnie czynione są praktyczne kroki mające na celu wypełnienie podpisanego przez przywódców Rosji, Krymu i Sewastopola traktatu o wejściu dwóch nowych podmiotów do FR".

Szef MSZ oświadczył, że rosyjska polityka obrony interesów Rosjan za granicą pozostaje bez zmian. - Będziemy bronić ich interesów metodami politycznymi, dyplomatycznymi i prawnymi. Będziemy domagać się, aby kraje, w których znajdują się nasi rodacy, w pełnej mierze szanowali ich prawa i swobody - oznajmił.

08:20

- Prezydentowi Władimirowi Putinowi trzeba dać jasno do zrozumienia, że jeśli Ukraińcy są gotowi stawić Rosji opór, to Zachód nie zostawi ich samych sobie - uważa prof. Zbigniew Brzeziński. Ostrzegł, że po zajęciu Krymu Putin może próbować przejąć resztę Ukrainy.

- Nie wiem, czy to już jest zimna wojna, ale to wygląda jak jej początek - powiedział politolog podczas debaty poświęconej Rosji w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Zdaniem Brzezińskiego wygłoszone we wtorek przez Putina przemówienie sugeruje, że po aneksji Krymu, Rosja może próbować przejąć wschodnie regiony Ukrainy, a nawet stolicę kraju, Kijów.

08:00

Władze Krymu uwolniły dowódcę Marynarki Wojennej Ukrainy admirała Serhija Hajduka.

Wiadomość potwierdziła administracja prezydencka w Kijowie.

Wraz z Hajdukiem wolność odzyskało siedmiu Ukraińców

, którzy zaginęli na półwyspie przed kilkoma dniami. Admirała i pozostałe osoby przekazano stronie ukraińskiej we wsi Czonhar, na granicy administracyjnej między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Czytaj więcej

***

Na dalszy ciąg relacji dot. wydarzeń na Ukrainie zapraszamy w piątek rano.

Prezydent Barack Obama krótkie przemówienie wygłosił o 11 czasu waszyngtońskiego, tuż przed rozpoczęciem w Brukseli szczytu przywódców Unii. Intencja była jasna: skłonić Europę do bardziej zdecydowanego działania.

Pozostało 99% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1025
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Konflikty zbrojne
Ukraiński aktor zginął na froncie. Był znany m.in. z polskiego serialu
Konflikty zbrojne
Niezidentyfikowane drony nad bazą Ramstein i koncernem Rheinmetall. Niemieckie służby postawione na nogi
Konflikty zbrojne
Zawieszenie broni na Ukrainie? Jasne stanowisko Rosji
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował budynek poczty, w którym chronili się palestyńscy uchodźcy