Po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą", że prezydent Sopotu miał się domagać od miejscowego biznesmena dwóch mieszkań – w zamian za podjęcie korzystnej dla niego decyzji – premier Donald Tusk zareagował szybko i stanowczo. – Nie ma w partii miejsca dla zachowań przynajmniej dwuznacznych, o korupcji nie wspominając – zaznaczył i dodał, że Karnowski powinien opuścić Platformę, a po ewentualnym postawieniu mu zarzutów – także fotel prezydenta.
Jacek Karnowski najpierw wziął urlop w ratuszu i zawiesił swe członkostwo w PO, potem z partii wystąpił, a podczas wtorkowej sesji rady miejskiej zapowiedział, że wraca do pracy, co spotkało się z niezwykle gorącym przyjęciem – negatywnym ze strony sopockich radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz pozytywnym ze strony sopockich radnych Platformy Obywatelskiej (a precyzyjnie: Platformy Obywatelskiej i Samorządności, bo taką nazwę nosi klub radnych).
Z tego krótkiego opisu łatwo wyczytać, że prawie każdy z zainteresowanych robi w Sopocie mniej więcej to, co do niego należy. Prawie każdy, albowiem Jacek Karnowski tak jak umie broni swego dobrego imienia, a posłowie oraz sopoccy radni opozycyjnego PiS domagają się dymisji prezydenta miasta. I tylko posłowie oraz radni rządzącej PO nie potrafią opinii publicznej (a być może również samym sobie) odpowiedzieć na proste pytanie: czy wobec bezpartyjnego prezydenta Jacka Karnowskiego przeszli już do opozycji i przestali go popierać, czy też przeciwnie – postanowili nadal stać za nim murem.
W każdym razie poseł PO Jarosław Gowin konsekwentnie broni Jacka Karnowskiego, a posłanka PO Julia Pitera konsekwentnie go atakuje, natomiast sopoccy radni PO oświadczenie Karnowskiego o jego powrocie do pracy przywitali gromkimi oklaskami.
Czy ma to znaczyć, że Platforma Obywatelska jest przeciw prezydentowi Karnowskiemu, a nawet za? I co na to szef partii Donald Tusk? [>]A5