Karaluchy z Doniecka

„Karaluchy! Karaluchy!". Właśnie w ten sposób mordercy z ludu Hutu określali swoich sąsiadów, ?a właściwie współplemieńców, ?z Tutsi.

Publikacja: 26.08.2014 02:00

Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz

Nacjonalizm tych pierwszych rodził się przez wiele lat. ?Był kultywowany przy wsparciu belgijskich władz kolonialnych. Zanim doszło do masowych mordów, Tutsi słyszeli, że są „karaluchami", ?w szkołach i urzędach. Ich upodlenie wyrażało się więc najpierw w pogardzie.

Dopiero potem doszło do masowych mordów. W Rwandzie ?w latach 90. zabito maczetami ponad milion ludzi. Mordowano głównie „karaluchy", czyli Tutsi, ?ale również tych Hutu, którzy ?nie godzili się na ludobójstwo. ?To właśnie do mordu „karaluchów" wzywało radio Hutu, kiedy zbrodnia się zaczynała. Nawet ?o ciałach pomordowanych Tutsi mówiono: to tylko „karaluchy"!

Czemu o tym wspominam? Bo echo rwandyjskich „karaluchów" usłyszałem na ulicach Doniecka, kiedy przed tłumem ludzi przeprowadzano szpaler wziętych do niewoli Ukraińców. Rozbestwiony tłum opluwał jeńców. Rzucał w nich butelkami i kamieniami, wrzeszczał: „Faszyści! Faszyści!!!".

Słowo niby inne, ale ja słyszałem „karaluchy", bo powietrze wokół tej koszmarnej parady pachniało linczem. Szczęśliwie nikogo przed obiektywami kamer nie zamordowano. Po przejściu jednak tego upodlonego korowodu zmyto ulice wodą z polewaczek, jakby spłukiwano ślady po robactwie. Po karaluchach właśnie.

Przeraża ten poziom nienawiści ?do sąsiadów, którzy nagle stali się wrogami. Przeraża ten poziom prymitywnej pogardy.  To właśnie ?w nich czai się potencjał zbrodni. ?W Rwandzie eksplodował nieznaną od dziesięcioleci falą ludobójstwa. Czy podobnie będzie na Ukrainie? Wierzę, że nie, choć linie podziału ?i znamiona pogardy są równie głębokie.

Zastanawiam się, czemu świat tego nie widzi w ten sposób. Czyżby ślepota była aż tak powszechna? ?A może to polityczne niedbalstwo lub autyzm zachodnich cywilizacji? Czyżby historia niczego nie uczyła? Spróbujmy ją wyprzedzić. Chociaż tym razem.

Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak sztuczna inteligencja zmienia egzamin maturalny?
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Kłamstwo Karola Nawrockiego odsłania niewygodne fakty. PiS ma problem
Komentarze
Bogusław Chrabota: Alcatraz, czyli obsesja Donalda Trumpa rośnie
Komentarze
Jędrzej Bielecki: Trump to sojusznik wysokiego ryzyka dla Nawrockiego
Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku