Michał Szułdrzyński: PabloMoralesPL i hejt. Dlaczego platformy społecznościowe zagrażają demokracji

Doniesienia, że PabloMoralesPL, który hejtował nie tylko PiS, ale i Szymona Hołownię, dostawał pieniądze od PO, to więcej niż problem wewnątrz koalicji. Anonimowy hejt w sieci uderza w fundamenty demokracji, której nowa koalicja przysięgała bronić.

Publikacja: 21.02.2024 17:23

Szymon Hołownia był celem hejtu opłacanego przez PO

Szymon Hołownia był celem hejtu opłacanego przez PO

Foto: PAP/Piotr Nowak

– Uważam, że wydawanie 300 tys. zł na coś, co państwo robią za darmo, to duża niegospodarność – ironizował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia w odpowiedzi na pytanie ze strony Prawa i Sprawiedliwości o publikacje Wirtualnej Polski. Portal napisał, że Platforma Obywatelska zapłaciła ponad 300 tys. zł za „analizy politologiczne” przedsiębiorcy, który prowadził co najmniej dwa anonimowe konta w serwisach społecznościowych (m.in. PabloMoralesPL), w których hejtował nie tylko PiS, ale też Lewicę czy Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Podnoszenie przez PiS sprawy PabloMoralesPL to hipokryzja

W ten sposób marszałek Hołownia próbował elegancko wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, w jakiej się znalazł po publikacji WP. Podnoszenie tej sprawy akurat przez posłów Prawa i Sprawiedliwości – za rządów których przemysł hejtu uprawiała telewizja publiczna, a specjalną komórkę uderzającą w niepokornych sędziów zorganizowano w Ministerstwie Sprawiedliwości – to szczyt hipokryzji. Sprawa jednak wykracza poza relacje PiS i anty-PiS. Bo PabloMoralesPL prezentował dość typową dla radykalnych zwolenników Donalda Tuska logikę, że poza Platformą Obywatelską są tylko zdrajcy. A Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy zdecydowali się na to, by wspólnie wystartować jako Trzecia Droga, przez większość kampanii traktowani byli przez wyznawców PO jako pomagierzy PiS. Tuż przed wyborami ataki osłabły, ale z faktu, że gdyby nie świetny wynik Trzeciej Drogi, Tusk nie doszedłby do władzy, wniosków nie wyciągnięto.

Czytaj więcej

PO płaciła przedsiębiorcy, który w serwisie X atakował Szymona Hołownię

Problem jest też znacznie głębszy niż napięcia między Hołownią a Tuskiem. Idzie bowiem o to, jak fatalny wpływ na politykę mają platformy społecznościowe, a szczególnie anonimowe konta z dużymi zasięgami. Stają się one poważnym narzędziem wpływania na nastroje społeczne, mogą zmieniać sympatie wyborców, organizować kampanie hejtu pod adresem jednych albo wychwalać innych. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy mówimy o działaniu na rzecz tej czy innej partii.

Dlaczego anonimowe konta siejące hejt w sieciach społecznościowych to zagrożenie dla demokracji

Skoro potępiamy dezinformacyjne działania Rosji w krajach zachodnich i wpływanie na wyniki wyborów poprzez manipulowanie nastrojami na platformach społecznościowych, to dlaczego godzimy się na kampanie hejtu, które organizowane są, nawet jeśli nie na zlecenie, to z przyzwoleniem głównych graczy na naszej scenie politycznej? Gotów jestem postawić tezę, że anonimowy (jak się później okazuje, nie do końca anonimowy) hejt w sieci zagraża demokracji. Wszak jednym z jej aksjomatów jest transparentność i przejrzystość, przekonanie, że obywatele będą podejmowali decyzje polityczne na podstawie swej wiedzy. Hejt, radykalizacja, skrajne emocje – to wszystko jest zagrożeniem dla demokratycznych reguł gry, bez względu na to, czy ten hejt pochodzi ze strony fanów Jarosława Kaczyńskiego czy Donalda Tuska.

Czytaj więcej

Kaczyński o Pawłowskiej: Jest 461. posłem. O Wojciechowskim: Przyszedł z ZSL-u

I jeśli koalicja 15 października chce ratować demokrację w Polsce, powinna tę sprawę jak najszybciej wyjaśnić. Bo zgoda na to, by debatę polityczną zawłaszczali anonimowi hejterzy, których wpisy podają dalej wpływowi politycy, to otwarcie drzwi dla zewnętrznej ingerencji obcych sił.

Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prawo do aborcji nie równa się obowiązkowi jej przeprowadzenia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Komentarze
Marzena Tabor-Olszewska: Co nas – kobiety – irytuje w temacie aborcji
Komentarze
Michał Płociński: Tuskowi są na rękę ataki Hołowni na Czarzastego. Lewica straci marszałka Sejmu?
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Dlaczego Trzecia Droga atakuje Lewicę? Hołownia odświeża swoją największą zaletę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Komentarze
Michał Kolanko: Wyniki wyborów doprowadzą do zmian w koalicji. Straci Lewica, zyska Trzecia Droga