Domagalski: Śmierć nie kończy politycznego żywota Leppera

Autorski przegląd prasy

Publikacja: 08.08.2011 11:12

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Paradoksalnie, przez tajemniczą śmierć Andrzeja Leppera, dowiemy się więcej o jego działalności, niż gdyby żył. Nie wszystko zapewne zabrał do grobu.

To naturalne, że prasa zaczyna zgłębiać i analizować jego działalność oraz jej kulisy.

"Tragedia polityka nie powinna służyć zafałszowaniu jego kariery, wręcz zobowiązuje, by właśnie o szczególnej tajemnicy związanej z tą karierą przypominać. Nie do końca jest bowiem prawdą często powtarzane stwierdzenie, że Lepper wszystko zawdzięczał sobie" — pisze w „Rzeczpospolitej" Rafał Ziemkiewicz  („Tajemnica Leppera"). "Najwięcej zawdzięczał bowiem szczególnemu przywilejowi bezkarności, którym się w pewnym okresie cieszył. Nie on jeden lżył posolidarnościowe władze, nie on jeden wygrażał pięścią i wyprowadzał ludzi na drogi, ale inni natychmiast byli za to karani. Tajemnicą jest, dlaczego w wypadku Leppera sądy, prokuratury i policja były bezradne tak bardzo wybiórczo, a media tak chętne do nagłaśniania jego ekscesów. Tę tajemnicę zabrał ze sobą do grobu. Nie był co prawda jedynym, który mógłby ją wyjaśnić, ale czy ktoś to jeszcze kiedyś zrobi?".

Być może taką osobą będzie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej", którego sensacyjną informację, że ma nagranie  rozmowy z Lepperem powtarzały od niedzieli portale internetowe. Poniedziałkowy „Super Express" („Lepper mówił mi, że boi się o życie") drukuje rozmowę z szefem „GP":

Szef Samoobrony mówił, że boi się o własne życie?

Nie tylko mówił, że boi się o swoje życie. Z moich kontaktów z nim wynikało, że szukał dla siebie jakiejś formy zabezpieczenia.

Dysponuje pan nagraniem tej rozmowy?

Mam to nagranie, ale z oczywistych względów jest ono teraz własnością prokuratury. Powiem tyle, że Andrzej Lepper chciał potwierdzić wersję Jarosława Kaczyńskiego w sprawie afery przeciekowej. Jego strach ewidentnie wiązał się właśnie z tą aferą".

Ten sam „Super Express" publikuje zdjęcie A. Leppera w biurze skazanego za oszustwo Zbigniewa S., sugerujące, że polityk mógł u niego zabiegać o pożyczkę, a pieniędzy potrzebował choćby po to, „żeby ratować chorego syna".

„Gazeta Wyborcza" w tekście „Andrzej Lepper (1954-2011)" przypomina z kolei swoją publikacje z 2006 r. „Praca za seks", w którym Aneta Krawczyk, była pracownica biura Samoobrony, oskarżała m.in. Leppera o to, że żądał od niej seksu za pracę. Lepper został skazany za to (nieprawomocnie) na dwa lata i trzy miesiące więzienia, ale sąd apelacyjny w marcu 2011 r. orzekł zwrócenie sprawy do sądu pierwszej instancji, m.in. ze względu na pominięcie części dowodów. "Ten proces już się nie odbędzie" — konkluduje „GW".

Nie zakończy się natomiast dyskusja nad rolą, jaką odgrywał szef „Samoobrony" w polskiej polityce, i pewnie wykorzystywania niejasności wokół tej śmierci do politycznych (i kampanijnych) ataków. Tym bardziej, że tajemnicza śmierć dość ważnego polityka rodzić może rozliczne teorie na temat przyczyn jego śmierci. Jeśli jest w tym jakaś polska specyfika, to tylko to, że nieznaczne zaufania do władz może być dawać pożywką dla takich spekulacji. Wyłania się tu duża rola dla prokuratury, która powinna, w miarę zbierania danych, i w miarę śledczych możliwości, dzielić się nimi ze społeczeństwem, które ma do takich informacji prawo.

Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Donald Tusk w orędziu mówi językiem PiS. Ale oferuje coś jeszcze
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Nie wykręcajcie nam rąk patriotyzmem, czyli wojna pod flagą biało-czerwoną
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Grzegorz Braun testuje siłę państwa. Czy może więcej i pozostanie bezkarny?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Kazimierz Groblewski: Ktoś powinien mocniej zareagować na antysemityzm Grzegorza Brauna
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne