Co wiceszefowa MSZ robiła w Moskwie?

Ciekawy termin na wizytę w Moskwie wybrała sobie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. I na ogłoszenie tam, że budząca kontrowersje impreza, Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce w 2015 roku, odbędzie się zgodnie z planem.

Publikacja: 04.04.2014 22:29

Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Mam wrażenie, że od czasu rosyjskiej agresji na Krym w stolicy Rosji wyprzedził ją z zachodnich vipów tylko prezes Siemensa. Ale nie było to dobrze przyjęte nawet w Niemczech.

Wiceminister zaklina się, że MSZ chce oddzielić „kwestie wymiany kulturalnej od kwestii politycznych". Niestety takie deklaracje od biedy mógłby wygłaszać wiceminster kultury, ale nie przedstawicielka jak najbardziej politycznego resortu dyplomacji. Ale nie w tym miejscu. I nie w takim momencie, gdy – jak wynika ze słów dowódcy NATO w Europie gen. Breedlove'a armia rosyjska szykuje się do zrealizowania „swoich celów" na Ukrainie, której integralność i suwerenność popieramy.

Nasz wschodni sojusznik jest między okupacją Krymu a prawdopodobną agresją na wschodnie i południowe regiony, a my jakby nigdy nic wysyłamy wiceszefową dyplomacji do Moskwy. Trudno to pojąć.

I to niezależnie od tego, co się sądzi o samej imprezie – Roku Polskim w Rosji.

Można się wszak łudzić, że dzięki niej jacyć Rosjanie obejrzą z zainteresowaniem polski film, że dojdzie do dyskusji Polaków i Rosjan, dla których liczą się tylko sprawy kultury. Można się łudzić, że dyrektor teatru lalkowego z Rosji jest apolityczny albo wręcz, że to kryptodysydent. A nawet, jak publicysta „Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski, można marzyć, że „wpuśćmy do putinowskiego systemu wirusa wolności".

Ale to nie usprawiedliwia polskiej dyplomacji, która w takim momencie i w takim miejscu wspiera rosyjską politykę. Politykiem jest niewątpliwie Michaił Szwydkoj, były minister kultury, z którym spotkała się Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ostatnio zasłynął on pomysłem, by kolekcja krymskiego złota, pokazywana w muzeum w Amsterdamie, wróciła nie na Ukrainę, skąd została pożyczona, lecz do Rosji.

Komentarze
Jędrzej Bielecki: Trump rozmawia z Kijowem. Czy Zachód znów jest zjednoczony?
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Piątkowa debata prezydencka to koniec marzeń Sławomira Mentzena o II turze
Komentarze
Michał Płociński: Jest jeden kandydat, który zdecydowanie zyskał na debacie prezydenckiej TV Republika
Komentarze
Tomasz Pietryga: Reparacje? Spokojny sen Friedricha Merza
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Papież Leon XIV – nadzieja dla świata, szansa dla Kościoła
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem