Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji IPPP1-443-1461/11-4/IGo).
Z pytaniem zwróciła się właścicielka firmy prowadzącej szkolenia dla lekarzy dentystów. Stomatolodzy biorą w nich udział, aby zbierać punkty edukacyjne. Każdy kurs medyczny musi być zaakceptowany przez izby lekarskie pod względem merytorycznym oraz przydatności w prowadzeniu praktyki lekarskiej. Każdemu jest przypisana odpowiednia liczba punktów edukacyjnych, z których lekarze muszą się rozliczyć w ciągu czterech lat kalendarzowych.
Podatniczka dostała w 2011 r. zgodę okręgowej izby lekarskiej na zorganizowanie w listopadzie dwudniowego kursu medycznego, za który przysługuje 16 punktów edukacyjnych. Pyta, z jaką stawką ma wystawiać lekarzom faktury.
Dyrektor IS przypomniał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione z daniny są m.in. usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Dla zastosowania zwolnienia konieczne jest stwierdzenie, czy wnioskodawczyni świadczy usługi kształcenia zawodowego i czy są prowadzone w formach oraz na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Z wniosku wynika, że jest zarejestrowana w izbie lekarskiej i spełnia wszystkie warunki do prowadzenia obowiązkowego kształcenia podyplomowego lekarzy. Oznacza to, że od 1 stycznia 2011 r. świadczone przez nią usługi korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.