Reklama
Rozwiń

Członek spółdzielni nie płaci PIT od zmiany formy prawnej

Przekształcana w spółkę spółdzielnia nie jest traktowana jako podmiot likwidowany

Publikacja: 04.01.2012 07:18

Jeśli kapitał zakładowy nowej spółki odpowiada funduszowi udziałowemu spółdzielni oraz nie zmienia się skład osobowy członków-udziałowców, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Tak wynika z interpretacji podatkowej stołecznej Izby Skarbowej (numer interpretacji: IPPPB2/415-876/11-2/AK).

Pytanie dotyczyło spółdzielni pracy przekształcanej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszyscy jej członkowie mieli zostać udziałowcami spółki z o.o., nie otrzymując żadnych wypłat. Majątek spółki też nie miał ulec zwiększeniu o nowe wpłaty lub składniki, których nie posiadała poprzedniczka prawna. Kapitał odpowiadał więc funduszowi udziałowemu spółdzielni.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zdaniem pytającego opisywana sytuacja nie odpowiadała jednak opisowi z ustawy. Argumentował, że spółdzielnia nie ulega likwidacji, jej członkowie nie otrzymują więc żadnego majątku później wnoszonego do spółki. Przekształcenie jest zatem neutralne podatkowo.

Przywołał art. 93a ordynacji podatkowej, przesądzający, że spółka, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni, wstępuje we wszystkie jej prawa i obowiązki. Jest więc następcą prawnym spółdzielni, a nie zupełnie nowym podmiotem.

Izba Skarbowa zgodziła się z tą wykładnią.

Na podstawie art. 203g prawa spółdzielczego, wpisowe wniesione przez członka spółdzielni pracy, wpłacone udziały członkowskie oraz udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej, stają się w dniu przekształcenia wkładami wnoszonymi przez wspólnika na pokrycie kapitału zakładowego nowo powstałej spółki. Zdaniem organu nie świadczy to jednak o tym, że członkowie spółdzielni wnoszą majątek do spółki w celu objęcia udziałów.

„Członkowi spółdzielni uczestniczącemu w przekształceniu spółdzielni w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie są zwracane należne mu kwoty, bo zarówno wpłacone przez niego wpisowe, udziały, jak i udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej z dniem przekształcenia stają się wkładami wniesionymi na pokrycie kapitału zakładowego przekształconej spółki" – wyjaśniła izba.


Jeśli kapitał zakładowy nowej spółki odpowiada funduszowi udziałowemu spółdzielni oraz nie zmienia się skład osobowy członków-udziałowców, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Tak wynika z interpretacji podatkowej stołecznej Izby Skarbowej (numer interpretacji: IPPPB2/415-876/11-2/AK).

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono