Utworzone w 1873 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozwiązano w 1950 r. i połączono z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym w PTTK. Reaktywowało się w 1981 r. w Krakowie, a w 1990 r. uzyskało od przewodniczącego Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej prawo do posługiwania się odznaką z napisem „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie 1873" i wizerunkiem kozicy.
Sprawą kilkakrotnie zajmowały się Urząd Patentowy i sądy
Taką samą odznakę zarejestrowało w 1998 r. PTTK jako znak towarowy. Od tej pory sprawą kilkakrotnie zajmował się Urząd Patentowy i sądy administracyjne.
W 2001 r. PTT wystąpiło do tego urzędu o unieważnienie znaku z kozicą udzielonego PTTK. Argumentowało, że narusza on prawa majątkowe i prawo do nazwy. Poza tym jest to odznaka członkowska i honorowa PTT. PTTK odpowiadało, że to właśnie ono ma prawo do majątku, a więc i do odznaki. Obecne PTT zaś nie ma nic wspólnego z dawnym PTT.
Strony nie zmieniły stanowisk, aż w 2011 r., rozpoznawszy, po wielu perypetiach, wniosek PTT, Urząd Patentowy unieważnił słowno-graficzny znak towarowy „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie 1873" przyznany PTTK. Uznał, że jest to wizerunek odznaki organizacyjnej PTT.