Złożony przez PSL w Sejmie projekt nowelizacji prawa autorskiego rozszerza dozwolony użytek utworów na Internet.
Ma on zmienić art. 23 ust. 2, który pozwala na korzystanie z pojedynczych egzemplarzy dzieła osobom pozostającym w związkach osobistych, w szczególności krewnym i powinowatym, a także będąc ze sobą w stosunkach towarzyskich. Nowością będzie rozszerzenie tych związków, zwłaszcza towarzyskich, na pośrednie relacje, z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w tym Internetu.
Internetowy krąg towarzyski
Jak zostało napisane w uzasadnieniu projektu, Internet znacząco wzbogacił formy więzów towarzyskich. Należą do nich m.in. portale społecznościowe i komunikatory internetowe.
– Cel wydaje się jasny: objąć dozwolonym użytkiem Internet i uciąć spekulacje, czy obejmuje on wyłącznie „fizyczne" relacje, czy także „wirtualne" – wskazuje mec. Marcin Maruta, specjalista od nowych technologii. – Co ważne i bardzo dyskusyjne, rozszerza się zakres dozwolonego użytku na pośredni stosunek towarzyski. Jest szereg argumentów za takim rozwiązaniem, choćby obecny sposób zawierania znajomości czy zalegalizowanie tego, co i tak się dzieje na Facebooku. Są jednak i argumenty przeciw: jest to bowiem znaczące rozszerzenie dozwolonego użytku. Przez zamknięte listy kilkuset czy nawet kilku tysięcy „znajomych", można będzie w sposób prawie nieograniczony rozpowszechniać chronione utwory. Byłbym za takim rozwiązaniem, ale po doprecyzowaniu warunków, by nie narażać majątkowych interesów twórców i wydawców.
To nie takie proste
– Niestety, projekt zmierza do psucia prawa: jest wadliwy merytorycznie i nieudolnie zredagowany – to z kolei opinia mec. Michała Błeszyńskiego. – Wbrew przeznaczeniu art. 23 usiłuje rozszerzyć zakres dozwolonego użytku, wprowadzając niezrozumiałe pojęcie „pośredni stosunek towarzyski". Pozbawia także twórców ochrony, pozwalając na dowolne interpretacje zakresu jej wyłączenia. Wreszcie, uzasadnienie projektu błędnie informuje, że projekt nie dotyczy materii objętej prawem europejskim, podczas gdy traktuje o niej dyrektywa o prawie autorskim w społeczeństwie informacyjnym.