To jedna z licznych zmian, jakie zawiera projekt nowelizacji prawa autorskiego, który zaprezentowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowelizacja rozszerza możliwość korzystania z cytatów przez prasę, radio i telewizję (tzw. użytek informacyjny), ponieważ w art. 25 zwrot „aktualne artykuły" będzie zmieniony na „artykuły na aktualne tematy".
Szerszy użytek
Prof. Ewa Nowińska z Katedry Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że zniesienie warunku cytowania utworu tylko w innym dziele pozwoli z niego szerzej korzystać. Nie będzie też zakazu cytowania całego utworu, dzięki czemu można będzie pokazać np. w prasie obraz czy zdjęcie.
Z drugiej strony nowela może oznaczać, jeśli nie wyrok, to podcięcie skrzydeł dla branży zajmującej się press clippingiem. Usunięty ma być nadużywany obecnie art. 30, na podstawie którego ośrodki informacji lub dokumentacji (lub firmy za takie ośrodki się podające) sporządzają i rozpowszechniają opracowania oraz fragmenty opublikowanych utworów, w szczególności prasowych, ze stratą dla ich autorów.
– To anachroniczny przepis, gdyż dotyczył prasy papierowej, a obecnie szkodliwy dla rynku prasowego w znacznej mierze elektronicznego. Jego usunięcie jest zatem konieczne – mówi Maciej Hofman, dyrektor Izby Wydawców Prasy.