Wpis daty ważności do prawa jazdy bez podstawy prawnej - wyrok WSA

Starosta nie mógł wpisać do prawa jazdy terminu ważności uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, ponieważ było ono bezterminowe.

Publikacja: 28.10.2019 17:00

Wpis daty ważności do prawa jazdy bez podstawy prawnej - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Takie, najpopularniejsze uprawnienie (do kierowania pojazdami samochodowymi) Jan Z. (dane zmienione) uzyskał jeszcze w 2007 r. Wydano mu wówczas również ważny bezterminowo dokument prawa jazdy. W związku z  uzyskaniem nowych uprawnień, tym razem kat. A – do prowadzenia motocykli – Jan Z. musiał jednak wymienić prawo jazdy na nowe.

Od wprowadzenia w 2013 r. nowego wzoru dokumentu prawa jazdy, obowiązującego we wszystkich państwach UE, od 2015 r. nie wydaje się już jednak w Polsce bezterminowych dokumentów prawa jazdy. Wszystkie określają termin ważności, najdłuższy na 15 lat, a posiadacze ważnych bezterminowo dokumentów prawa jazdy, będą je musieli wymienić, najpóźniej do 2033 r. Pojawiło się natomiast pytanie, jak traktować uprawnienia do prowadzenia pojazdów, wpisane w poprzednich latach jako ważne bezterminowo? Towarzyszyły mu rozbieżne interpretacje organów administracji oraz sądów administracyjnych. Sytuację unormowało dopiero rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z  2016 r. w sprawie wydawania dokumentów, potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z zawartymi tam przepisami, w przypadku osób, które posiadały takie dokumenty ważne bezterminowo, w rubryce 11 blankietu prawa jazdy, wpisuje się obecnie symboliczną „—" jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo. Sprawy sądowe na tym tle, sygnalizują jednak, że nie wszystko jest już oczywiste.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO