Transakcje, podmioty powiązane i odpowiednie oznaczenie - procedura „TP" w nowym pliku JPK

Celowościowe przesłanki przepisów o podmiotach powiązanych wskazują, że należy oznaczać w nowym pliku JPK procedurę „TP" przy fakturach sprzedażowych pomiędzy np. powiatem a urzędem pracy. Z literalnej wykładni przepisów o podmiotach powiązanych w ustawach o PIT i CIT wynikać można, że takiego obowiązku nie ma.

Aktualizacja: 18.11.2020 10:46 Publikacja: 18.11.2020 08:54

Transakcje, podmioty powiązane i odpowiednie oznaczenie - procedura „TP" w nowym pliku JPK

Foto: Adobe Stock

Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie struktury tzw. dużego pliku JPK powodują konieczność oznaczenia symbolu „TP" przy fakturach sprzedażowych na rzecz podmiotów powiązanych. Zasady określania powiązań wskazane w przepisach dotyczących podatków dochodowych nie odzwierciedlają relacji prawno-gospodarczych w sektorze publicznym. Zdrowy rozsądek może podpowiadać powiązanie, a literalna treść przepisu na powiązanie nie wskazuje.

Powiaty dokonują transakcji odpłatnych podlegających opodatkowaniu VAT z jednostkami organizacyjnymi, które nie weszły w centralizację rozliczeń VAT – w szczególności wystawiają faktury za czynsze pomieszczeń lub refaktury mediów na swoje powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego (PINB), powiatowe urzędy pracy (PUP) oraz państwowe straże pożarne (PSP). Podobnie gminy obciążają za analogiczne usługi na podstawie faktur VAT swoje samorządowe instytucje kultury – Biblioteki publiczne, gminne ośrodki kultury czy muzea regionalne. Instytucje kultury sprzedają z kolei swoim jednostkom samorządu terytorialnego gadżety reklamowe, publikacje książkowe albo organizują zajęcia dla lokalnej społeczności, za które płacą gminy ze swoich budżetów na podstawie otrzymywanych faktur VAT.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO