Światowa Organizacja Handlu wybrała szefową na kolejną kadencję. Kandydatka była tylko jedna

Do konkursu na szefa Światowej Organizacji Handlu zgłosiła się tylko jedna osoba. Dr Ngozi Okonjo-Iweala przedłuży swoje panowanie o 4 lata do 2029 r. Nikt nie chciał konkurować z kobietą, która 7-krotnie była na liście najważniejszych ludzi świata.

Publikacja: 29.11.2024 17:28

Ngozi Okonjo-Iweala

Ngozi Okonjo-Iweala

Foto: AFP

Nigeryjka z 40-letnim doświadczeniem w światowych instytucjach finansowych została właśnie wybrana na drugą kadencję na fotelu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu, tj. World Trade Organisation (WTO). Wybory odbyły się już w listopadzie 2024 r., choć pierwszy mandat dr Okonjo-Iweali wygasa dopiero z końcem sierpnia – więc druga kadencja zacznie się dopiero od września 2025 r. Ekonomistka była jedyną kandydatką, nikt inny nie zgłosił swojej kandydatury w terminie, czyli do 8 listopada.

Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenia Rady Generalnej, na którym dr Okonjo-Iweala przedstawiła swoją przyszłościową wizję WTO, a po sesji pytań i odpowiedzi z cżłonkami, Rada formalnie zatwierdziła jej ponowną nominację w drodze konsensusu.

– W obliczu poważnych globalnych wyzwań gospodarczych wzmocniła zdolność WTO do wspierania swoich członków i wyznaczyła przyszłościowy program dla organizacji – komentował te wyniki ambasador Petter Ølberg z Norwegii, przewodniczący Rady Generalnej, dodając, że WTO będzie nadal rozwijać odporny, oparty na zasadach i sprawiedliwy globalny system handlu.

Czytaj więcej

Szefowe MFW i WTO bronią globalizacji i handlu

Jak podkreślała sama zainteresowana, w ostatnich latach WTO pomagał swoim członkom w radzeniu sobie z pilnymi globalnymi wyzwaniami, jak pandemia, konflikty i zwiększone napięcia geopolityczne, w warunkach bezprecedensowego poziomu niepewności i szybkich zmian gospodarczych. - Promując handel jako siłę napędową wzrostu gospodarczego i odporności, WTO będzie nadal stanowić platformę współpracy dla członków w celu sprostania wspólnym globalnym wyzwaniom – mówiła szefowa WTO, która jest pierwszą kobietą i pierwszą Afrykanką na fotelu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu.

Kim jest dr Ngozi Okonjo-Iweala, szefowa Światowej Organizacji Handlu (WTO)

Życiorys Dr Ngozi Okonjo-Iweali na stronie WTO jest pełen nagród, honorowych tytułów oraz miejsc na listach ważnych ludzi dla świata. Trudno się dziwić, bo Nigeryjka, która objęła stanowisko dyrektora generalnego WTO w marcu 2021 r., jest ekspertką w dziedzinie globalnych finansów, ekonomistką i specjalistką ds. rozwoju międzynarodowego z ponad 40-letnim doświadczeniem w pracy w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej. Dr Okonjo-Iweala była wcześniej przewodniczącą zarządu Gavi, Sojuszu na rzecz Szczepionek, zasiadała w zarządach Standard Chartered PLC i Twitter Inc., była wysłannikiem Unii Afrykańskiej (UA) w celu zmobilizowania międzynarodowego wsparcia finansowego na rzecz walki z COVID-19 oraz specjalnym wysłannikiem WHO ds. dostępu do akceleratora narzędzi COVID-19. Jest doświadczoną negocjatorką, jako minister finansów Nigerii wynegocjowała z Klubem Paryskim Wierzycieli anulowanie 18 mld dolarów długu Nigerii. Stanowisko to pełniła dwukrotnie, była też szefową dyplomacji Nigerii, ma za sobą 25-letnią karierę w Banku Światowym, była nawet kandydatką na szefa tej instytucji. 

Biorąc pod uwagę te dokonania, przestaje dziwić, że dr Okonjo-Iweala aż siedmiokrotnie znalazła się na liście 100 najpotężniejszych kobiet na świecie na liście Forbesa i dwukrotnie – na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie TIME, 2014 i 2021. Została też m.in. zaliczona w 2012 r. do trzech najpotężniejszych kobiet w Afryce (Forbes, 2012).

Trudne czasy przed WTO

W niepokojących czasach cofającej się globalizacji, przed WTO i światowym handlem stoją trudne zadania. - Wśród napięć geopolitycznych i kryzysu klimatycznego obserwujemy zwiększony protekcjonizm i jednostronne środki polityczne. Dane sugerują, że po latach mówienia o rozdzieleniu, handel może zacząć się rozdrabniać wzdłuż linii geopolitycznych – zauważyła dr Okojno-Iweala we wstępie do raportu WTO za rok 2024. Wskazuje jednak, że wśród tych wyzwań pojawiają się ekscytujące możliwości, jak potencjał wykorzystania cyfryzacji do pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, możliwości wykorzystania handlu do zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i przyspieszenia dążenia do zerowej emisji netto.

Czytaj więcej

Polska i Ukraina w impasie. Skarga za zakaz importu zboża nadal tkwi w WTO

Światowe napięcia w handlu doskonale odbijają się w skargach, które składają na siebie w WTO jej członkowie. Na początku listopada Chiny zwróciły się do WTO z wnioskiem o konsultacje z Unią Europejską w sprawie nałożenia przez UE ostatecznych ceł wyrównawczych na nowe elektryczne pojazdy akumulatorowe (BEV) z Chin. Przed rokiem skargę na Polskę, Węgry i Słowację złozyła Ukraina w ramach konfliktu zbożowego, za zamknięcie granic przed eksportem ukraińskiego zboża.

Nigeryjka z 40-letnim doświadczeniem w światowych instytucjach finansowych została właśnie wybrana na drugą kadencję na fotelu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu, tj. World Trade Organisation (WTO). Wybory odbyły się już w listopadzie 2024 r., choć pierwszy mandat dr Okonjo-Iweali wygasa dopiero z końcem sierpnia – więc druga kadencja zacznie się dopiero od września 2025 r. Ekonomistka była jedyną kandydatką, nikt inny nie zgłosił swojej kandydatury w terminie, czyli do 8 listopada.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Amerykański koncern zmienia dostawców stali, mimo że ceł Trumpa jeszcze nie ma
Handel
Rosjanie zaszokowani cenami majonezu. To będą drogie święta
Handel
Polacy szturmem ruszyli na zakupy. Czarny piatek zapowiada dobry sezon świąteczny
Handel
Jeszcze nie ma co grzebać polskiego konsumenta
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Handel
Polacy tracą wiarę w swój konsumencki wpływ na zrównoważony rozwój
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska