W 2023 roku branża modowa osiągnęła globalne przychody rzędu 1,7 bln. dol, generując 2 proc. światowego PKB. Największym eksporterem odzieży na świecie są Chiny z 33 proc. udziałem, kolejna jest Unia Europejska z ok. 28 proc. Inni czołowi eksporterzy (z jednocyfrowym udziałem) to Wietnam, Turcja, Indie czy Malezja. Jednak, mimo stabilnego wzrostu, sektor ten zmaga się z bezprecedensowymi wyzwaniami.
Branża odzieżowa szkodzi Ziemi
Tegoroczny raport Boston Consulting Group i Vogue Polska wskazuje na szereg wyzwań, z jakimi zmagają się teraz firmy z tego sektora. Branża modowa jest odpowiedzialna za 10 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych, a łańcuchy dostaw odpowiadają za około dwie trzecie tych emisji, co determinuje konieczność wprowadzania przez firmy modowe innowacji w zakresie zaopatrzenia, produkcji i praktyk logistycznych w celu zmniejszenia ich śladu węglowego.
Czytaj więcej
Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej mecenasa Jar...
– Wpływ branży na środowisko nigdy nie był bardziej palący, a wyzwanie jest jasne: potrzebujemy odważnych, nowatorskich podejść, aby zredukować emisję dwutlenku węgla w branży, która pozostaje tak dynamiczna, jak i wpływowa. Transformacja dzieje się teraz, a marki, które się dostosują, nie tylko przetrwają, ale również ukształtują przyszłość mody – zauważa Kasia Jordan, wydawczyni Vogue Polska.
Branża z jednej strony napędzana jest technologią, potencjałem globalnych marek i masową produkcją, a z drugiej sięga na nowo do lokalnego rzemiosła i coraz mocniej stawia na zrównoważony rozwój. Aby utrzymać stabilność, firmy muszą sięgać po nowe technologie, zmieniać podejście do materiałów oraz dostosowywać się do nowych standardów etycznych i środowiskowych.