Informacje, najpierw nieoficjalne o tym, że Shopee kończy 13 stycznia działalność w Polsce, zostały najpierw przyjęte z niedowierzaniem. Gdy stało się to już oficjalne emocje wzrosły, także na giełdzie. Kurs Allegro poszedł w górę momentami nawet ponad 7 proc., dzisiaj też rośnie.

Czytaj więcej

Shopee wycofuje się z Polski. Koniec irytujących reklam

- Firma planowała nowe akcje promocyjne oraz wsparcia sprzedaży. Nawet w polskim biurze nikt nie wiedział o takich planach centrali - mówi nam jeden ze współpracowników.

Symptomy kłopotów narastały choć firma wciąż wydawała krocie na marketing. Według ostrożnych szacunków sektora w ciągu roku było to ponad 50 mln zł - nie cennikowo, tylko realnie.

Shopee to największa platforma e-commerce w Azji południowo-wschodniej. W Europie nieznana, ale zmasowaną ekspansję zaczęła także we Francji i Hiszpanii - z tych rynków wycofała się już w 2022 r.

Czytaj więcej

Polskie firmy zyskały platformy do ekspansji

- Pierwsze oznaki porażki w Polsce było widać już maju, kiedy zmasowana kampania reklamowa nie przyniosła znaczącego wzrostu liczby osób faktycznie kupujących, a raczej zirytowała internautów. Wprawdzie firma pozyskiwała nowych klientów, którzy robili zakupy na próbę, ale wielu z nich nigdy już nie wróciło - mówi Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry. - Historia Shopee świadczy o niezrozumieniu dynamiki polskiego rynku, a w szczególności niebywale silnej pozycji Allegro. Powielono wzorce stosowane na rynkach azjatyckich, które nie przystawały do potrzeb polskiego rynku - dodaje.

Dane pokazują, że z miesiąca na miesiąc odsetek osób, które coś na Shopee kupiły spadał. Szczytowy był listopad, nawet w grudniu wynik był już sporo słabszy.

Teraz o kłopotach z rozliczeniami z platformą alarmują też sprzedawcy, którzy często mają mieć kłopoty z wypłatą swoich środków. Czekamy na stanowisko firmy w tej sprawie.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".