Restauracje typu hotpot, czyli oferujące dania w postaci gorącego kociołka, japońskie sieci specjalizujące się w grillowanych stekach, wszystkie one są coraz bardziej popularne wśród chińskich klientów i szybko zamieniają australijską wołowinę na amerykańskie mięso.
Kilku australijskich dostawców w zeszłym roku dostało zakaz eksportu wołowiny do Chin, a transport od tych, którzy nadal mogą sprzedawać do Państwa Środka przez utrudnioną odprawę celną trwa zbyt długo – informuje Reuters.
Czytaj więcej
Wołowina drożeje na całym świecie, przede wszystkim dzięki rosnącemu popytowi ze strony Chin, nieortodoksyjnym działaniom Argentyny i rosnącym kosztom pasz.
Dla chińskich importerów łatwiej jest kupić wołowinę w USA. Import tego rodzaju mięsa z USA wzrósł do 83 tys. ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku, dziewięciokrotnie więcej niż w tym samym okresie rok temu – wynika z chińskich danych celnych. W tym roku jego wartość ma wynieść ponad 1 miliard dolarów. Australia w tym roku została mocno w tyle za Stanami Zjednoczonymi jako eksporter wołowiny karmionej zbożem do Chin.
Pogarszające się stosunki polityczne między Pekinem a Canberry mocno zaszkodziły dostawom z Australii. Pięć największych przetwórni mięsa dostało zakaz eksportu do Chin swoich produktów z powodu zanieczyszczenia „zakazaną substancją” oraz złego oznakowania towaru. Zakłady, które wciąż mogą eksportować skarżą się na przestoje i wydłużone procedury celne. Odprawa może trwać nawet 85 dni. Dla wielu odbiorców to zbyt długo i szukają alternatywnych źródeł.