To kolejna odsłona sporu między Pekinem a Canberrą.

Nowe stawki celne – wynoszące od 107,1 proc. do 212,1 proc. - obowiązują od soboty 28 listopada i dotyczą wszystkich rodzajów australijskiego wina, które jest bardzo popularne w Chinach. Dla australijskich winiarzy nowe cła to poważny problem, ponieważ aż 39 proc. eksportu produktów winiarskich z Australii trafia do Chin. Rynek wina jest wyceniany na 2,9 mld dolarów australijskich rocznie.

Oficjalną przyczyną nałożenia ceł na australijskie wina, są duże straty chińskich producentów, którzy nie mogą konkurować z tańszymi produktami z Chin. Pekin nazywa cła antydumpingowymi i poinformował, że wprowadził je na wniosek Stowarzyszenia Chińskich Producentów Wina (CWIA). Poinformowano też, że obecne cła są „wstępne" i „tymczasowe".

Jednak zdaniem australijskich mediów cła są "odpowiedzią" Pekinu na działania dyplomatyczne Canberry, która od kilku miesięcy apeluje o międzynarodowe śledztwo w sprawie przyczyn pandemii COVID-19, która zaczęła się w chińskiej prowincji Wuhan.

Na początku listopada chiński rządowy dziennik „Global Times" napisał, że Pekin rozważa cła o wartości 5-6 mld dolarów rocznie. Zaraz po publikacji artykułu władze chińskie wstrzymały import drewna w australijskiego stanu Queensland, twierdząc, że wykryły w niektórych partiach groźne szkodniki. Natomiast na importowany z Australii jęczmień nałożyły cła w wysokości 80 procent. Dla australijskich rolników to poważny cios, ponieważ Chiny są największym importerem tego zboża, trafiało tam aż 70 proc. rocznej produkcji.

Teraz Australia obawia się, że Chiny zechcą utrudniać eksport australijskiego węgla, którego Australia jest jego największym światowym eksporterem, miedzi, cukry oraz homarów, których aż 90 proc. trafia na rynek chiński. Rocznie eksport węgla przynosi Australii 53 mld dolarów, znaczna część eksportu trafia do Chin.