Niemcy: daleka droga gospodarki do normalności

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorstw do gospodarki wyraźnie w maju wzrósł, ale wciąż jest niżej, niż kiedykolwiek wcześniej przed pandemią Covid-19.

Aktualizacja: 25.05.2020 11:59 Publikacja: 25.05.2020 11:19

Niemcy: daleka droga gospodarki do normalności

Foto: Bloomberg

Obliczany przez instytut Ifo wskaźnik – uchodzący za jeden z najbardziej wiarygodnych barometrów koniunktury nad Renem – wzrósł w maju do 79,5 pkt z najniższego w jego historii poziomu 74,2 pkt w kwietniu.

Ekonomiści spodziewali się przeciętnie nieco mniejszego odbicia tego wskaźnika, do 78,3 pkt. Mimo to, majowy odczyt nie nastraja optymistycznie. Nieco wyżej niż obecnie Ifo był nawet w najgorszym momencie globalnego kryzysu z lat 2008-2009.

Czytaj także: Oficjalne dane potwierdzają: Niemcy są w technicznej recesji

Indeks monachijskiego instytutu odzwierciedla ocenę bieżącej sytuacji przedsiębiorstw oraz ich oczekiwania na najbliższą przyszłość. W maju wyraźnie w górę poszła ta druga składowa (do 80,1 pkt z 69,4 pkt miesiąc wcześniej), pierwsza zaś minimalnie spadła (do 78,9 pkt z 79,4 pkt w kwietniu). To oznacza, że niemieckie firmy oceniają aktualną sytuację w tamtejszej gospodarce nawet gorzej niż w kwietniu, choć rząd luzuje już ograniczenia aktywności ekonomicznej wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

„Dno zapaści gospodarczej jest prawdopodobnie już za nami, a w najbliższych miesiącach możliwe jest nawet żywiołowe odbicie aktywności. Jednak biorąc pod uwagę to, jak nisko jest wciąż wskaźnik Ifo, a także fakt, że szkody z ostatnich dwóch miesięcy będą długo ciążyły gospodarce, nie można dać się zwieść: to nie jest V-kształtne ożywienie" – napisał w komentarzu do poniedziałkowych danych Carsten Brzeski, ekonomista z banku ING.

Jak tłumaczy, aktywność w niemieckiej gospodarce wróci prawdopodobnie do poziomu sprzed obecnego kryzysu najwcześniej w 2022 r. i to przy założeniu, że nie dojdzie do drugiej fali pandemii.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne