Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Tegoroczna edycja EkoSfery – tradycyjnego forum towarzyszącego Międzynarodowym Targom Ochrony Środowiska POLECO w Poznaniu – ze względu na sytuację pandemiczną odbyła się w formule online, z dostępem dla wszystkich zainteresowanych.
Przekrojowa dyskusja
Inaugurując konferencję Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, mówił, że EkoSfera to stworzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzeń ekspercka, której towarzyszy cykl debat z obszaru działalności resortu. Podkreślił, że szeroka debata, jaka toczy się w Polsce w związku z koniecznością działań na rzecz zielonej transformacji gospodarki, ma praktyczne przełożenie już nie tylko na przemysł i inwestycje wielkoskalowe, ale schodzi już na poziom gospodarstw domowych.
– Sukces programów „Czyste powietrze", „Mój prąd" oraz „Moja woda" pokazuje, że te rozwiązania są w zasięgu każdego z nas. A skala działań, jakie są podejmowane przez polskie rodziny przy wsparciu rządowych programów, rośnie do ogromnych rozmiarów– wskazał Michał Kurtyka. – Widać to, gdy uświadomimy sobie na przykład, że moc zainstalowana, jaką dysponujemy w efekcie programów „Mój prąd" i „Czyste powietrze", w ramach którego obecnie także można uzyskać wsparcie na instalacje paneli fotowoltaicznych, zbliża się do mocy największej polskiej elektrowni w Bełchatowie. A zostanie ona zrealizowana wysiłkiem polskich rodzin na setkach tysięcy dachów naszych domów – podkreślił minister.
W programie EkoSfery znalazło się dziesięć debat eksperckich, których przekrojowa tematyka obejmowała całe spektrum wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką na drodze do neutralności klimatycznej. Zaproszeni goście debatowali o takich zagadnieniach, jak „Innowacyjna i sprawiedliwa transformacja energetyczna", „Miasto z klimatem – adaptacja do zmian klimatu i zwiększenie odporności miast na wyzwania klimatyczne", „Climate Change Officer – zawód/kompetencje przyszłości", „ROP (Rozszerzona odpowiedzialność producenta)", „Czy bez energetyki jądrowej można uratować planetę?", „Energetyczna rewolucja offshore wind na Morzu Bałtyckim jako element polityki klimatycznej UE", „Elektromobilność – szanse i wyzwania. Transformacja elektryczna i wodorowa – kierunki rozwoju rynku motoryzacyjnego i nie tylko", „GreenEvo – zielone światło dla technologii", „Odnawialne źródła energii" oraz „Systemowe wdrażanie modeli GOZ – Jak zwiększyć odzysk i ponowne wykorzystanie surowców w Polsce?".