Na taką sytuację skarżyły się Niemcy i Francja, apelowały do pionu konkurencji o zrobienie czegoś więcej dla zapewnienia równych warunków konkurowania firm europejskich z chińskimi. W lutym oba te kraje wsparte przez Polskę i Włochy zwróciły się do pani komisarz o przedstawienie do końca czerwca propozycji zmiany unijnych przepisów antytrustowych.

- Pracujemy nad nowymi uprawnieniami nad ochroną uczciwej konkurencji - uprawnieniami, które pozwolą nam zajmować się np. szkodami, jakie zagraniczne subwencje i własność skarbu państwa mogą wyrządzić konkurencji w Europie - powiedziała Margrethe Vestager na konferencji instytutu studiów podyplomowych College d'Europe/College of Europe. - Do końca czerwca planujemy publikację Białej Księgi, przedstawiającej, jak nasze pomysły dotyczące tych nowych uprawnień mogą zadziałać - dodała. Takie dokumenty są zwykle propozycjami do zaopiniowania przez zainteresowane strony przed przyjęciem jako ustawy końcowego projektu - wyjaśnił Reuter.

Vestager zasygnalizowała także ostrzejsze podejście do dominujących firm wypychających mniejsze stwierdzając, że polecenie odstąpienia od takiego postępowania nie wystarczy w dzisiejszym świecie i może być potrzebna jakaś akcja po obu stronach Atlantyku. - Jeśli rynek już przechylił się i nie jest możliwe, by inni na nim też konkurowali, to wówczas moglibyśmy wydać polecenie takim firmom, by zneutralizowały skutki, jakie wywołały na konkurencję. Oczekuję, że ta kwestia będzie dla nas ważnym tematem w kwietniu, gdy spotkamy się z przedstawicielami resortu sprawiedliwości USA i Federalnej Komisji Handlu, by opracować środki zaradcze - powiedziała.