Przed świętami Agencja miała sfinalizowane projekty o wartości prawie 1,82 miliarda euro. To drugi najlepszy wynik w historii PAIIZ. W całym roku ubiegłym były to 902 mln euro. Liczba projektów może być minimalnie wyższa – niewykluczone jest podpisanie dwóch umów z inwestorami jeszcze przed Nowym Rokiem. Znacznie mniejsza jest natomiast liczba zaplanowanych nowych miejsc pracy: nieco ponad 8,7 tys. wobec prawie 19 tys. które zostały zaplanowane w inwestycjach podpisanych przed rokiem.
Głównymi krajami – źródłami napływu inwestycji są USA i Niemcy. Jedną z największych inwestycji okazała się nowa fabryka Volkswagena, który pod Wrześnią w Wielkopolsce buduje zakład produkcyjny samochodów dostawczych Crafter.
Najwięcej projektów napłynęło z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz ICT: PAIIZ podpisał 19 umów, które gwarantują zatrudnienie blisko 3,9 tys. osób. Na drugim miejscu znalazła się motoryzacja – 11 projektów, 3,5 tys. miejsc pracy, z nakładami na poziomie 1,25 mld euro. Trzeci sektor to branża badań i rozwoju: 6 inwestycji będzie miało wartość 7,3 mld euro i pozwoli zatrudnić przeszło pół tysiąca osób.
Średnia wartość zakończonego projektu wyniosła 34,9 mln euro, a średnie zatrudnienie na jeden projekt – 169 osób. Większość przedsięwzięć – 62 proc. – to były reinwestycje firm już działających w Polsce.
Kryzys mocno spowolnił napływ inwestycji zagranicznych. Według ONZ-owskiej agendy ds. handlu i rozwoju UNCTAD, w ubiegłym roku łączna wartość przepływów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) co prawda wzrosła o 9 proc. (do 1,45 biliona dol.) w porównaniu z rokiem 2012, ale wobec okresu sprzed kryzysu (lata 2005-2007) była niższa aż o jedną czwartą. Według prognoz, obecny rok zamknie się na świecie inwestycjami o wartości 1,6 bln dol., by w roku 2015 wzrosnąć do poziomu 1,74 bln dol. i 1,85 bln dol. w roku 2016.