Aktualizacja: 20.03.2025 00:48 Publikacja: 07.04.2024 13:05
Foto: Adobe Stock
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna przedstawiły zarzuty czterem nowym podejrzanym w aferze korupcyjnej wśród ukraińskich celników. Podejrzanych w tej sprawie jest już 20 osób. Spośród nich 9 to funkcjonariusze celni, a 11 to osoby prywatne. Są podejrzani o nielegalne zaniżanie ceł i udział w przestępczym procederze, który wyrządził państwu szkody na kwotę 475 mln hrywien (48,4 mln zł).
Śledczy ustalili, że w latach 2018–2019 celnicy pod przewodnictwem byłego funkcjonariusza organów ścigania zaniżali płatności celne podczas przemieszczania towarów o dużej płynności przez międzynarodowy punkt kontrolny Jagodzin-Dorohusk, informuje ukraińska portal 24ekonomika. Towary takie jak telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, odzież znanych producentów itp. ukrywano pod rzeczami o znacznie niższej wartości i wywożono na Ukrainę.
Fundacja Centralna wskazała winnych katastrofy na Odrze i dostanie nagrodę, choć po batalii sądowej. Skarb Państwa ma wypłacić milion złotych. Ekolodzy wskazali na... ministrów, premiera, prezesów spółek. Ekologów reprezentował Greenpeace.
Mimo że powstanie międzyresortowego zespołu ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego zapowiedziano cztery miesiące temu, to… wciąż go nie ma.
Wyraźna większość badanych uważa, że przepisy hamują rozwój rodzimych firm i gospodarki, biurokracja jest za duża, a pieniądze z podatków się marnują.
Za deregulacją opowiada się większość wyborców najważniejszych kandydatów w wyborach prezydenckich. Dobrze oceniają oni w związku z tym inicjatywę Donalda Tuska w tym zakresie.
To nie USA, ale Unia Europejska wydała do tej pory najwięcej na pomoc wojskową dla Ukrainy. Teraz Bruksela przygotowuje nowy pakiet pomocowy na ten rok. Jego wartość może sięgnąć 40 mld euro.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do 2032 roku na wyspie Koh Samui w Tajlandii ma powstać nowy terminal dla statków wycieczkowych. Rząd liczy na rozwój turystyki i więcej gości z zagranicy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie zapowiadają rozmowy z Rosjanami na temat szczegółów dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie w Dżuddzie, w Arabii Saudyjskiej.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25 - 4,5 proc.
Protokół przesłuchania Barbary Skrzypek ma luki. Nie ma w nim słowa o przerwie w blisko pięciogodzinnych czynnościach. I faktycznie wygląda na to, że jej nie było.
Wprawdzie wybory prezydenckie w Turcji powinny się odbyć dopiero za trzy lata, lecz rządzący krajem od ponad dwóch dekad prezydent Recep Tayyip Erdogan pozbywa się już dzisiaj groźnego przeciwnika.
W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano dziś niszczyciela min „Rybitwa”. To już piąty okręt z tej serii – do służby wejdzie w 2027 r. Czy uda się eksportować takie jednostki?
Drogą ustępstw Donald Trump nie zmusi agresora do zatrzymania wojny. Wręcz przeciwnie, ustępstwa zachęcają dyktatorów do jeszcze większej agresji. Pamiętamy to z czasów układu monachijskiego – mówi „Rzeczpospolitej” Witalij Portnikow, ukraiński politolog i publicysta.
O 98 tys. zwiększyła się liczba firm w ciągu roku. Najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw specjalizujących się w działalności technicznej i profesjonalnej, IT, budownictwie oraz opiece zdrowotnej. Zmniejszyła się zaś liczba sklepów i punktów sprzedaży na targowiskach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas