Regionalna prognoza ogłoszona na krótko przed wiosennymi zgromadzeniami MFW i BŚ przewiduje, że gospodarka Ukrainy osiągnie wzrost o 0,5 proc. po potężnej zapaści o 29,2 proc. w ubiegłym roku na skutek rosyjskiej inwazji. „Straty gospodarcze poniesione przez Ukrainę w wyniku inwazji są ogromne, ale otwarcie ukraińskich portów na Morziu Czarnym i wznowienie handlu zbożem, a także znaczne wsparcie ofiarodawców przyczynią się do wzmocnienia działalności gospodarczej w tym roku” —uznał bank z Waszyngtonu w komunikacie cytowanym przez Reutera.

Gospodarka Rosji zanotowała w ubiegłym roku spadek o 2,1 proc., znacznie mniejszy od przewidywanych 3,5 proc. przez BŚ w styczniowej prognozie. Dla bieżącego roku bank przewiduje spadek o 0,2 proc., wcześniej spodziewał się spadku o 3,3 proc.

Bank Światowy zalicza do obu regionów Albanię, Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Gruzję, Kazachstan, Kosowo, Kirgistan, Mołdowę, Polskę, Północną Macedonię, Rumunię, Rosję, Serbię, Tadżykistan, Turcję, Turkmenistan, Ukrainę i Uzbekistan.