Hiszpania w 2022 r.: dług maleje, deficyt handlowy rośnie

Zadłużenie finansów publicznych Hiszpanii zmalało w 2022 r. o ponad 5 pkt procentowych, a deficyt bilansu handlowego wzrósł ponad dwukrotnie z powodu inflacji i importu nośników energii

Publikacja: 18.02.2023 19:37

Hiszpania w 2022 r.: dług maleje, deficyt handlowy rośnie

Foto: Filip Frydrykiewicz

„Dzięki dużemu wzrostowi gospodarczemu i odpowiedzialnej polityce fiskalnej przekroczyliśmy w 2022 r. w dużym stopniu nasz cel zmniejszenia długu o 2 pkt proc. ” — stwierdziła na Twitterze wicepremier i minister gospodarki Nadia Calvińo. „Mimo złożonej sytuacji międzynarodowej z powodu wojny w Ukrainie hiszpańska gospodarka zmniejszyła nadzwyczajny wpływ pandemii w bezprecedensowej skali” — dodała.

PKB był większy (+5,5 proc.) na skutek lepszego poboru podatków, czego spodziewano się — pisze Reuter. Zadłużenie sektora publicznego zmalało o ponad 5 pkt proc. do 113,1 proc. PKB. W grudniu wynosiło 1,5 bln euro — według urzędu statystycznego. Był to największy spadek w historii, natomiast w okresie pandemii ten długu zwiększył się o 20 pkt proc. — podkreślił Banco de Espańa. Na koniec 2021 r. stanowił 118,7 proc. PKB, a na koniec 2020 r. 117,1 proc. — dodał bank centralny.

Czytaj więcej

Hiszpania: Inflacja powyżej 10 procent

Większe wydatki rządu na łagodzenie skutków pandemii w warunkach powszechnego zmniejszenia działalności gospodarczej sprawiły, że dług publiczny zwiększył się o ponad 20 pkt procentowych względem PKB.

Hiszpański eksport zwiększył si z kolei, o 23 proc; do rekordowych 389,2 mld euro, ale nie zapobiegło to ponad dwukrotnemu skokowi deficytu bilansu handlowego do 68 mld euro z 26,2 mld w 2021 r. z powodu wzrostu cen i większego importu ropy i gazu. Deficyt był największy od 2009 r. Import zwiększył się o 33,4 proc. do 457,3 mld euro — podał resort przemysłu i handlu.

Wymiana handlowa była większa niemal ze wszystkimi regionami, poza Rosją i Ukrainą (wojna), Chinami i Algierią. Eksport do Ukrainy zmalał, ale import tamtejszej pszenicy skoczył o 84 proc. W handlu z Chinami zmalał eksport hiszpańskiej wieprzowiny, a eksport do Algierii praktycznie zanikł z powodu zatargu dyplomatycznego o Saharę Zachodnią.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne