Raport Oxfam: Superbogaci radzą sobie doskonale. Trzeba ich opodatkować

Majątki 1 procenta najbogatszych mieszkańców Ziemi powiększyły się w latach 2020-2022 o 26 bln dolarów. Stanowiło 63 proc. kreacji bogactwa w tym okresie – mówią wyliczenia organizacji humanitarnej Oxfam.

Publikacja: 16.01.2023 13:51

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Foto: Bloomberg

Według ekspertów Oxfam, majątki miliarderów rosły w tym okresie w średnim tempie wynoszącym 2,7 mld dolarów dziennie. Na każdego dolara, o którego powiększały się łączne majątki 90 proc. najbiedniejszych mieszkańców naszej planety, przypadało 1,7 mln dol. uzyskiwanych przez miliarderów.

Czytaj więcej

Pandemia była korzystna dla bogaczy. Nowy miliarder co 30 godzin

Wzrostowi majątków najbogatszych sprzyjała polityka rządów i banków centralnych prowadzona przez pandemię, czyli wielkie fiskalne programy pomocowe oraz programy QE banków centralnych, które prowadziły do wzrostu cen wielu aktywów. Choć w 2022 r. majątki najbogatszych lekko spadły, to część najbogatszych zarabiała na rosnących cenach energii, paliw i żywności. W 2022 r. 95 koncernów z tych branż podwoiło swoje zyski. Łącznie wypracowały one 306 mld dol. zysków nadzwyczajnych i przekazały akcjonariuszom 257 mld dolarów.

- O ile zwykli ludzie dokonują codziennych wyrzeczeń na rzeczach takich jak żywność, to super-bogaci radzą sobie lepiej niż w ich najdzikszych snach – twierdzi Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam.

Organizacja proponuje więc, by mocniej opodatkować najbogatszych. Z jej wyliczeń wynika, że 5-procentowy globalny podatek nałożony na multimilionerów i na miliarderów mógłby przynieść 1,7 bln dolarów rocznie i pomóc wyciągnąć z biedy 2 mld ludzi.

Czytaj więcej

Miliarderzy dewastują planetę. Trują milion razy bardziej od biednych
Materiał Promocyjny
Unia Europejska wspiera rozwój nowoczesnych sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej
Gospodarka
Elisabetta Falcetti: Nowa strategia EBOiR-u dla Polski tuż-tuż
Gospodarka
Alexander von zur Muehlen, Deutsche Bank: Europa potrzebuje głębszej integracji, żeby konkurować o kapitał
Gospodarka
Polska zmniejszyła dystans do Niemiec. Ile w tym zasługi UE? Jest analiza EBOR
Gospodarka
Donald Trump zdradził, co chce zrobić z imigrantami w USA
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?