WTO istniejąca od 25 lat musi uporać się z opiniami, że jest zbędna, a jej szefowa, Ngozi Okonjo-Iweala jest pod presją, by dokonała szybko reform i doprowadziła do pierwszej wielostronnej umowy o handlu na konferencji ministrów handlu 30-listopada-3 grudnia. - Administracja Biden-Harris uważa, że handel i WTO mogą i powinny być silą dobra, która zachęca do wyścigu na szczyt i reaguje na globalne wyzwania, gdy pojawiają się — oświadczyła w Genewie przedstawicielka USA ds. handlu, Katherine Tai. — Wszyscy uznajemy znaczenie WTO i wszyscy chcemy jej sukcesu — dodała.

Wielu obserwatorów wini Waszyngton za sparaliżowanie organu rozjemczego WTO poprzez zablokowanie przez administrację Donalda Trumpa mianowania nowych sędziów tego organu. Nie był w w stanie od grudnia 2019 orzekać w żadnym sporze handlowym, a nowa ekipa Bidena nie cofnęła amerykańskiego sprzeciwu — pisze Reuter.

Katherine Tai ponowiła krytykę tego organu stwierdzając, że stał się „synonimem sporu — ciągnącego się w czasie, kosztownego i kontrowersyjnego”. Waszyngton jest otwarty na poglądy innych członków, jak dokonać restrukturyzacji systemu rozwiązywania sporów, aby „była pewność, że jest uczciwy” — dodała.

Bardziej pochlebnie mówiła o negocjacjach WTO, że reforma może udać się, „jeśli stworzymy bardziej elastyczną WTO, zmienimy sposób podejścia do problemów, zwiększymy przejrzystość i udział wszystkich oraz przywrócimy obradującą funkcję tej organizacji”. Jej zdaniem, za półtora miesiąca kilka propozycji dotyczących handlu i ochrony zdrowia powinny zyskać powszechną aprobatę. Na sesji ministerialnej członkowie WTO podejmą próbę zawarcia porozumienia o ograniczeniu/zniesieniu subwencji do połowów po 20 latach rozmów o tym.

Wcześniej Katherine Tai spotkała się z komisarzem ds. handlu, Valdisem Dombrovskisem, który podczas pobytu w Waszyngtonie wyraził ostrożny optymizm co do umowy o zniesieniu amerykańskich ceł na stal i aluminium. — Mamy nadzieję na dojście do porozumienia w tej sprawie do końca października — powiedział Reuterowi informator obznajmiony z rozmowami obu stron.

Osoba z sektora hutnictwa stali powiedziała, że Tai i Dombrovskis zbliżają się do porozumienia, które zastąpi sekcję 232 stawek celnych rozwiązaniem stawek celnych i limitów ilościowych (TRQ), co pozwoli na bezcłowy eksport do Stanów konkretnej ilości stali z Unii, z użyciem cła wobec nadwyżki. Dombrovskis przystał na rozwiązanie kwotowe, podobne do użytego wobec Meksyku i Kanady, ale dodał, że umowa w tej sprawie jest potrzebna do początku listopada.