Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.03.2019 14:36 Publikacja: 26.03.2019 14:36
Foto: Bloomberg
To pieniądze z bieżącej edycji tzw. funduszy norweskich (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy) na lata 2014-2021, na które łożą: Norwegia, Islandia i Liechtenstein, a z których korzysta szesnaście państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowej. Biorcami pomocy, która ogółem wynosi ponad 2,8 mld euro są (według wielkości przyznanych kwot): Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Czechy, Litwa, Grecja, Słowacja, Chorwacja, Portugalia, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Słowenia, Cypr i Malta. W zamian za pomoc dla tej szesnastki Norwegia, Islandia i Liechtenstein posiadają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są członkami Wspólnoty (model norweski był w tym zakresie rozważany przy brexicie jako jednak z ewentualnych form dalszej współpracy gospodarczej na linii Wielka Brytania - UE).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas