Na konferencji prasowej w Luksemburgu Tusk poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. "Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje (reform ), które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe" - powiedział.
"Jeśli to nastąpi, będziemy potrzebowali też równoległej propozycji od wierzycieli. Realistycznej propozycji Grecji musi towarzyszyć również realistyczna propozycja wierzycieli dotycząca spłacalności długu. Wtedy będziemy mieć sytuację +win - win+" - dodał Tusk. "W przeciwnym razie będziemy kontynuować ten apatyczny taniec" - ocenił.
"Zarówno od Grecji i pożyczkodawców oczekujemy dobrej woli i odpowiedzialności" - powiedział Tusk, dodając, że dyskusja na temat zdolności Grecji do spłacenia długu jest częścią tej odpowiedzialności.
Propozycja w sprawie spłacalności długu może obejmować np. restrukturyzację zadłużenia Grecji. Konieczność restrukturyzacji greckiego długu podkreśla też Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Kraje strefy euro dopuszczają możliwość dyskusji na ten temat, ale jednocześnie są przeciwko umorzeniu części długu. Restrukturyzacja może polegać np. na odroczeniu terminu spłat czy umorzeniu odsetek.
Tusk podkreślił też, że udzielenie Grecji wsparcia nie może oznaczać, iż "usprawiedliwiamy błędną filozofię gospodarczą, która jest głównym źródłem kryzysu". "Oszczędność to duży dochód" - powiedział.