W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te zlokalizowane w pobliżu ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego i Słowiańskiej przeznaczone są pod inwestycje przemysłowe, bazy, składy i działalność usługową. Objecie ich strefa oznacza, że firmy lokujące tu działalność gospodarczą będą mogły otrzymać zwolnienie z podatku dochodowego do 45 proc. wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 2-letnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników. Szacuje się, że na nowo włączonych do LSSE gruntach w Zgorzelcu firmy mogą zainwestować w nowe przedsięwzięcia prawie 2 miliardy złotych, co pozwoli utworzyć prawie 3,2 tys. nowych miejsc pracy.
Oferta nowych gruntów pod inwestycje jest przeznaczona zarówno dla dużych, zagranicznych koncernów, jak i małych oraz średnich firm krajowych. Aby umożliwić im łatwiejszy start, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna dysponuje ofertą budowy hal magazynowo-przemysłowych pod wynajem. W zależności od oczekiwań inwestorów, takie hale mogą powstać w każdej podstrefie LSSE. W przyszłości, także w Zgorzelcu.
Nową podstrefa w Zgorzelcu są już zainteresowani pierwsi przedsiębiorcy. – Rozmowy z inwestorami są bardzo zaawansowane. Teraz, po włączeniu zgorzeleckich gruntów do LSSE, nasza oferta będzie promowana i proponowana potencjalnym inwestorom także przez takie instytucje jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych – mówi Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Zgorzelec ma duże atuty komunikacyjne. Decydują o tym trzy przejścia graniczne łączące miasto z sąsiadującym Görlitz. Przez Zgorzelec przebiega autostrada A4, która poprzez Bautzen daje połączenie z siecią autostrad niemieckich. Miasto leży także przy drodze nr 356 do Jeleniej Góry oraz przy trasie nr 352, prowadzącej do Pragi poprzez przejście graniczne Zawidów- Habartice.